Патот до титулата на Мундијалот во Египет во 40 секунди (ВИДЕО)

Со натпреварот кој ќе биде одигран денеска меѓу репрезентациите на Египет и Чиле стартува 27. Светско првенство во машка сениорска конкуренција.

Ова ќе биде првиот шампионат на кој ќе играат 32 селекции, а ќе има голем број на средби.

Во првата фаза репрезентациите се поделени во осум групи од по четири селекции, а Македонија е во Групата Г со составите на Шведска, Египет и Чиле.

Првите три селекции одат во втората фаза каде се вкрстува со Групата Х каде што играат Словенија, Белорусија, Русија и Јужна Кореја.

Како ќе се одвиваат работите до финалето кое е на 31 јануари можете да погледнете во продолжение во видеото од 40 секунди кое го покажува целиот пат на репрезентациите на ова првенство.