„Она што е Борко во Македонија, тоа сум јас во Кувајт“

Еден од новите ракометари на Вардар, односно чуварот на мрежата Али Сафар минутажата ќе ја дели со двајца македонски репрезентативци, искусниот Борко Ристовски, како и Мартин Томовски.

Тој вели дека добро му е познат статусот кој го има Борко во Македонија, затоа што и тој исто котира во неговата земја.

„Борко е ракометар со преголемо искуство и за кратко време научив многу од него. Многу знае и се обидувам да го следам. Познат ми е неговиот статус на ’министер за одбрана’, но факт е дека ние сме многу слични. Јас имам таков статус во Кувајт. Мартин е одличен дечко и соиграч, мислам дека добро ќе се надополнуваме меѓу диреците“, вели чуварот на мрежата и додава: „Тимот е неверојатен! Играчи од различни профили и различни земји собрани на едно место и со иста мисија да играме сите за еден и еден за сите. Минатата година нивото на Вардар беше паднато, но сега ќе се врати, сигурен сум, ќе видите! Анте Гудуз ми е цимер, одличен дечко. Сите се дружиме и комуницираме, еднаш-двапати во неделата пиеме кафе заедно. Има многу нови играчи во тимот, но добро сме прифатени и мислам дека сите брзо се адаптиравме. Столе е вистински капитен, Тимур работи премногу за тимот, за да бидеме обединети и да ги разбереме работите. Вујо е одличен тренер. Среќен сум што имам можност да учам од легенда како него, кој бил и голем играч и кој има големо познавање за ракометот.“

Целосното интервју со Али Сафар прочитајте го во продолжение…

ИНТЕРВЈУ АЛИ САФАР: Кралски наследник кој сака шампионска круна со Вардар!