Олимписки квалификации: Фаворитите први ги одмеруваат силите

Машките квалификации за Олимписките игри во Токио ќе донесат големи возбудувања особено во групите каде што ќе има по три селекции од Европа.

Норвешка доби најлесна задача откако Шпанија и Египет директно се пласираа во Токио, па имаат полесни ривали и две селекции од Јужна Америка и една од Азија.

Затоа, пак, Франција ќе мора против Португалија која и пресуди на последното Европско првенство. Во истата група е и сребрената Хрватска, која е прв ривал на триколорите.

Воедно и во групата 3 каде што се Германија, Шведска и Словенија нема да биде лесно и ќе има доста возбудувања така што нијанси ќе решаваат во овие две групи за двете репрезентации кои ќе се пласираат на Олимпијадата.

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ОИ 2020 (МАЖИ)

ГРУПА 1 (НОРВЕШКА. ТРОНДХАЈМ)

1.КОЛО (ПЕТОК, 17 АПРИЛ)

ЧИЛЕ – ЈУЖНА КОРЕЈА

НОРВЕШКА – БРАЗИЛ

2.КОЛО (САБОТА, 18 АПРИЛ)

НОРВЕШКА – ЧИЛЕ

БРАЗИЛ – ЈУЖНА КОРЕЈА

3.КОЛО (НЕДЕЛА, 19 АПРИЛ)

ЈУЖНА КОРЕЈА – НОРВЕШКА

БРАЗИЛ – ЧИЛЕ

ГРУПА 2 (ФРАНЦИЈА, ПАРИЗ)

1.КОЛО (ПЕТОК, 17 АПРИЛ)

ТУНИС – ПОРТУГАЛИЈА

ФРАНЦИЈА – ХРВАТСКА

2.КОЛО (САБОТА, 18 АПРИЛ)

ФРАНЦИЈА – ТУНИС

ХРВАТСКА – ПОРТУГАЛИЈА

3.КОЛО (НЕДЕЛА, 19 АПРИЛ)

ПОРТУГАЛИЈА – ФРАНЦИЈА

ХРВАТСКА – ТУНИС

ГРУПА 3 (ГЕРМАНИЈА, БЕРЛИН)

1.КОЛО (ПЕТОК, 17 АПРИЛ)

СЛОВЕНИЈА – АЛЖИР

ГЕРМАНИЈА – ШВЕДСКА

2.КОЛО (САБОТА, 18 АПРИЛ)

ГЕРМАНИЈА – СЛОВЕНИЈА

ШВЕДСКА – АЛЖИР

3.КОЛО (НЕДЕЛА, 19 АПРИЛ)

АЛЖИР – ГЕРМАНИЈА

ШВЕДСКА – СЛОВЕНИЈА.