На ЕП е меѓу најдобрите стрелци, ама во клубот не го сакаат!

Чешкиот репрезентатицев Ондреј Здрахала по повредата се враќа на терените во неговата претпознатлива форма што можеме да забележиме на Европското првенство. Тој е член на екипата Висла Плоцк, но најверојатно ќе ја напушти по завршувањето на сезоната.

Полската екипа веќе го подготвува ростерот на следната сезона, но неопходно е поактивно да работи на тоа со оглед на тоа што на девет ракометри им истекуваат договорите. Ондреј Здрахала и Матеуш Горалски се двете споменувани имиња дека највероатно заминуваат од клубот.

Здрахала не е по вкус на тренерот Сабате, па доколку не се повредеа еден куп играчи во есенската полусезона, Чехот немаше да добие минутажа.

Засега единствен ангажиран ракометар од Висла е шпанецот Дејвид Фернандез, а спортскиот директор Адам Вишњевски вели дека нема причини за паника и тој веќе има план за иднината на клубот и дека разговорите со можните засилувања се започнаати.

Раководството на Висла е во постојано преговори со Матеуш Пиечовски, Игор Жабиќ и Ренато Сулиќ да ги задржи играчите, но сето тоа зависи од буџетот на клубот.