Нант и Лазаров немаа своја вечер, поразени кај Екс

Екипата на Нант каде што настапува Кире Лазаров имаше слабо издание на гостувањето кај Екс ан Прованс во 13. коло од првенството на Франција и претрпе пораз од 29:31.

После поразот во неделата од ПСЖ, Нант доживеа втор пораз во серија, а беше во негатива долго време. И после првите 30 минути предноста беше за тимот на Екс ан Прованс кој водеше со 14:12.

Капитенот на репрезентацијата на Македонија се вклопи во слабата игра на целата екипа и натпреварот го заврши со само еден погодок од шест обиди.

Почетокот на мечот беше одлучувачки за победникот, Екс поведе со 5:1 и во продолжението успешно ја одржуваше позитивата до крајот на мечот.

Со овој пораз Нант останува на 5. позиција и е сè подалеку од борбата за титулата.