Наербо со четири гола залиха оди во Баја Маре

Ракометарите на норвешкиот претставник Наербо обезбедија предност во првиот натпревар во финалето од Европскиот Куп откако го совладаа тимот на Баја Маре од Романија со 29:25.

Во првото полувреме двете екипи имаа свои добри периоди и водство, но на полувремето Наербо замина со предност од 15:12. Во продолжението норвешкиот тим го диктираше темпото и до крај сочува солидна предност пред реваншот.

Торд Хаугсенг беше предводник до победата на Наербо со девет гола, а Андреас Хорст Хаугсенг беше втор стрелец со шест погодоци. За екипата на Баја Маре по четири гола постигнаа Андреj Бузле и Стеван Вујовиќ.

Реванш натпреварот ќе се игра на 28 мај во Романија после кој ќе биде позна победникот во Европскиот Куп. Баја Маре има достижна негатива и се очекува интересен дуел за трофејот.