Миновска пред ЕХФ шампионатот: Тренерите веруваат во нас, нè подготвија да го дадеме максимумот

Младинската репрезентација на Македонија во женска конкуренција го одработува последниот ден од подготовките за ЕХФ шампионатот со оглед на тоа што утревечер од 20:30 часот го има првиот натпревар против селекцијата на БиХ. Ракометарките се во добар ритам и се подготвени за она што претстои, а утревечер ќе има што да се види на теренот бидејќи тоа е средбата на која треба да се покаже колку оваа генерација може.

Левото крило на репрезентацијата, Сара Миновска е оптимист и смета дека иако немале многу време за тренирање и подготовки, сепак, успеале да извлечат максимум.

„Имавме можеби малку време за подготовки, но тренерите работат деноноќно и многу вложуваат и премногу веруваат во нас, а исто така и ние во нив. Се подготвивме за овој ЕХФ шампионат и се надевам дека ќе покажеме добри резултати на средбите кои ни претстојат“, вели Миновска за 24 Ракомет.

Со каква игра ќе се претстават и што ќе може да се очекува од девојките ќе се види веќе од утре. Пандемијата со коронавирусот го стори своето и немаше можност за договарање на контролни средби во овој период.

„Можеби е малку лoшо бидејќи сме без контролни натпревари пред овој ЕХФ шампионат и немаме видеа од противниците. Сепак, позитива е тоа дека и нашите ривали немаат видеа од нас и не знаат како играме ние. Меѓутоа, ние сме подготвени за секој тип на противник и очекувам да го покажеме најдоброто“, изјави Миновска.

Првата средба за Македонија на ЕХФ шампионатот е утревечер. Со почеток во 20:30 часот во салата во СЦ „Јане Сандански“ ракометарките се соочуваат со составот на БиХ.