Македонија почна убаво, но заврши со тежок пораз од Данска

Репрезентативците на Македонија го завршија настапот на Европското првенство откако денеска го загубија и дуелот против Данска со 21:31. Имаа одлично отворање на средбата, но тешко продолжение во кое втората постава на Данците успеа да има целосна контрола.

Македонија влезе во средбата со предност од 4:0. Стигна до ваков резултат за шест минути игра, а потоа работите целосно се сменија и Данска успеа да стигне до пресврт и после 6:5 влезе во комплетна контрола на натпреварот.

До крајот на првиот дел Данците имаа водство кое постојано го зголемуваа и имаа надежи за уште подобар резултат односно за убава предност на паузата. Стигнаа до највисоки четири гола и успеаја да стигнат до 15:11, разлика која им беше сосема доволна за мирно продолжение на натпреварот.

Во вториот дел немаше многу простор за враќање во средбата. Ракометарите од Македонија се обидоа да намалат, но одбраната на Данска беше добра која стоеше цврсто и едноставно ги принудуваше нашите репрезентативци на грешки.

Десетина загубени топки за 40 минути игра беа премногу за да може да се парира на една екипа каква што е Данска, која е меѓу кандидатите за златен медал така што рано се влезе во голема негатива. Одеше кон двоцифрена, а во 52. минута беше 17:27 така што тука веќе беше сосема извесно дека Македонија нема да има никаква шанса за да дојде до нешто повеќе на овој дуел.

Во финишот негативата стана уште поголема. Како да немаше веќе сила и желба за да се намали високиот пораз, па предвреме се имаа помирено со загубениот дуел. На крајот беше 21:31 со што Македонија со три порази од три дуели си заминува од Дебрецин и од Европското првенство.

17 јануари 2022
21 - 31
Крај

Детали

Датум Време Лига Сезона Match Day Крај
17 јануари 2022 22:01 EURO22 A 2021/2022 17.01.2022 60'

Место

„ФЕНИКС ЧАРНОК“ ДЕБРЕЦЕН

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
МАКЕДОНИЈА1121Пораз
ДАНСКА1531Победа

МАКЕДОНИЈА

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Никола Митревскиголман01
4Мартин Велковскидесен бек12
8Цветан Кузманоскилево крило02
9Игор Ѓоргиевцентрален бек00
10Марко Митевцентрален бек01
11Филип Талескилев бек13
12Мартин Томовскиголман00
13Филип МиркуловскиСреден бек00
14Кристијан Симоноскипивот00
18Филип Кузмановскилев бек01
19Ненад Костескидесно крило01
22Гоце Георгиевскидесно крило00
25Горан Крстевскицентрален бек10
33Жарко Пешевскипивот06
77Мартин Серафимовдесен бек01
97Марко Мишевскилев бек03
 Вкупно 321

ДАНСКА

# Играч Позиција Исклучување Голови
3Никлас Вест Киркелокедесен бек09
4Магнус Ландинлево крило02
7Емил Јакобсенлево крило02
8Рене Антонсенпивот02
11Расмус Лауге Шмитцентрален бек00
16Јаник Гринголман00
17Ласе Свандесно крило00
18Ханс Линдбергдесно крило04
20Кевин Мелерголман00
22Мадс Менсах Ларсенлев бек00
23Хенрик Тофт Хансенпивот01
24Микел Хансенлев бек02
28Ласе Андерсонлев бек12
29Арон Менсинглев бек03
32Јакоб Холмлев бек02
34Симон Халд Јенсенпивот12
 Вкупно 231

ЕП 2022, ГРУПА А – ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ.
1НОРВЕШКА33006
2ХРВАТСКА31113
3УНГАРИЈА31022