Македонија игра храбро и со многу идеја, но губи три разлика на полувреме против Словенија

Репрезентацијата на Македонија има негатива од три гола после првите 30 минути против Словенија откако во последните пет минути од првиот дел не успеаја а постигнат гол, па на одмор е 10:13.

Македонија имаше одличен старт на средбата со 2:0 и три одбрани на Томовски, за брзо потоа да биде и плус три и предноста да изнесува 4:1. Сепак, на овој резултат следуваше серија од четири гола од страна на Словенците за целосен пресврт во средбата. Репрезентативците на Македонија влегоа во криза и тоа ги чинеше губење на предноста бидејќи противникот ја презеде контролата.

Кризата траеше уште некоја минута, па продолжија минутите во кои немаше голови, а серијата на Словенија дојде до шест гола и резултатот беше 7:4. Тука следуваше одново консолидирање на одбраната што овозможи да се има враќање во натпреварот и да се дојде до шанса за неизвесност.

Таквиот ритам донесе 8:8, а потоа Томовски запре удар од седум метри и се влезе во период на грешки. Немаше голови, а имаше грешки на двете страни при што се влезе во ново надигрување во кое имаше голови и на едната и на другата страна, па на пет минути пред паузата беше 10:10.

Македонија им парираше на Словенците кои доминираа во одбраната со корпулентноста, но храброста и борбеноста ги красеше нашите момци кои одработија одличен дел и дојдоа до одлична можност да бидат близу со резултатот.

Оттаму немаше многу голови во завршните моменти од првото полувреме. Голманите се истакнуваа, и Томовски и Базник имаа добро издание кое им даваше простор за убаво продолжение на средбата. Словенците, сепак, знаеја да го зачуваат својот гол и да постигнат три гола за на полувреме да имаат водство од 13:10.

После првото полувреме Кузманоски е најефикасен во Македонија со три гола, по два имаат Талески, Велковски и Кузмановски, додека еден гол има Пешевски. Мартин Томовски има осум одбрани. Базник заврши со седум интервенции, додека Јуре Доленец со пет гола е најефикасниот.