Македонија го освои првиот сет на ЕП!

Женската репрезентација во ракомет на плажа загуби во првиот меч од разигрувањето за пласман на ЕП во Португалија.

Македонија беше поразена од Италија со 2-1 во сетови. Првиот сет беше во корист на ривалот со 28-12.

Вториот сет нашите репрезентативки беа подобри и го добија со 15-12, додека во шут-аутот Италија беше подобра со 6-4.

Диневска беше најдобра со девет поени во македонскиот состав, додека по шест имаа Божиновска и Гулицоска.

За Македонија во борбата од 12 до 16 место ќе се бори со Романија и Унгарија во текот на утрешниот ден.