Лига на шампиони: Порто го врати Вардар во трка за прво место, сега сè е можно

После комплетирањето на 7. коло во Лигата на шампионите работите поврзани со „црвено-црните“ стануваат подобри со оглед на тоа што се наоѓаат во одлична позиција. Вардар сега е на само два бода од Кил, па доколку следниот викенд во Полска ракометарите имаат добар ден тогаш може да се случи сè.

Порто беше клубот кој ги изненади сите и приреди вистиски удар за Кил. Клубот кој претрпе пораз во 2. коло во Скопје сега си замина со бодовите од Германија, па иако е веќе јасно кои шест екипи одат понатаму позициите допрва ќе се распоредуваат бидејќи сите шест имаат шанси за првото место.

Важно, Вардар се враќа во борба за првото место од Лигата на шампионите и дефинитивно ова ќе биде одлична недела во која прво ќе треба да се одигра со Мотор во СЕХА лигата, а потоа и да се гостува во Келце следната сабота.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ

РЕЗУЛТАТИ ОД 7. КОЛО

ГРУПА А

ФЛЕНЗБУРГ – ПСЖ    29:30

Ред 6, Штајнаузер 6, Готфридсон 5 – Хансен 6, Н. Карабатиќ 5, Л. Карабатиќ 4

АЛБОРГ – БАРСЕЛОНА         30:34

Јенсен 6, Јул Ласен 5, Бартолд 4 – Гомез Абељо 9, Циндриќ 7, Томас 7

ЦЕЛЈЕ – ППД ЗАГРЕБ            24:22

Шарац 6, Новак 5, Грошељ 4 – Бичаниќ 6, Хорват 4, Хрстиќ 4

ПИК СЕГЕД – ЕЛВЕРУМ        32:25

Житников 5, Банхиди 4, Радивојевиќ 4 – Блонц 8, Линдеруд 3, Солстад 3

ТАБЕЛА: 1. Барселона 12 бода (246:184); 2. ПСЖ 12 (218:183); 3. Пик Сегед 11 (2042:180); 4. Алборг 8 (206:206); 5. Флензбург 7 (179:179); 6. Целје 4 (171:204); 7. Елверум 1 (169:212); 8. ППД Загреб 1 (158:203).

ГРУПА Б

ВАРДАР – КЕЛЦЕ      28:28

Скубе 7, Чупиќ 6, Стоилов 4 – Јанц 7, Фернандез Перез 6, А. Душебаев 5

МЕШКОВ БРЕСТ – ВЕСПРЕМ           30:37

Валјупов 5, Малус 4, Паниќ 4 – Гајиќ 8, Ненадиќ 8, Борозан 6

МОТОР ЗАПОРОЖЈЕ – МОНПЕЛЈЕ  25:26

Бабичев 7, Пухоуски 5, Денисов 3 – Дескат 5, Трухановичиус 5, Лене 3

КИЛ – ПОРТО 27:28

Екберг 7, Рајнкинд 6, Пекелер 4 – Ирутиза Алварез 6, Салина Амадор 5, Фернандез 4

ТАБЕЛА: 1. Кил 11 бода (219:189); 2. Монпелје 9 (189:184); 3. Вардар 9 (210:217); 4. Веспрем 8 (236:210); 4. Келце 8 (213:206); 6. Порто 8 (201:210); 7. Мешков Брест 2 (194:220); 8. Мотор Запорожје 1 (202:228).

ГРУПА Ц

САВЕХОФ – КОКС      28:22

Бранбергер 6, Карлсон 5, Богојевиќ 4 – Луканчиук 4, Ненита 4, Ронберг 4

БИДАСОА ИРУН – ТАТРАН ПРЕШОВ          27:27

Рено-Давид 6, Одриозола 5, Салинас Муњоз 4 – Рабек 6, Урбан 6, Гатине 5

СПОРТИНГ – ЕУРОФАРМ РАБОТНИК         36:26

Роча 7, Руесга 6, Валдез 5 – Јотиќ 8, Остроушко 7, Граџан 3

ТАБЕЛА: 1. Бидасоа Ирун 13 бода (214:171); 2. Савехоф 10 (187:190); 3. Спортинг 9 (213:192); 4. Татран Прешов 5 (179:193); 5. Кокс 4 (179:211); 6. Еурофарм Работник 2 (187:202).

ГРУПА Д

ДИНАМО БУКУРЕШТ – КАДЕТЕН ШАФХАУЗЕН    27:26

Кудуз 10, Негру 5, Мамду 4 – Часар 6, Бељански 4, Фримел 4

ГОГ – КРИСТИЈАНШТАД       37:37

Мелер 7, Гидзел 6, Јакобсен 6 – Нифјал 8, Ејнарсон 7, Гудмундсон 4

ВИСЛА ПЛОЦК – ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ     34:28

Елизага 10, Крајевски 8, Сулиќ 5 – К. Котов 6, Санталов 5, А. Котов 4

ТАБЕЛА: 1. Динамо Букурешт 12 бода (203:173); 2. Гог 9 (227:224); 3. Висла Плоцк 7 (193:188); 4. Кадетен Шафхаузен 6 (203:192); 5. Чеховски медведи 4 (201:223); 6. Кристијанштад 3 (192:219).