Лига на шампиони: Победа го носи Вардар на 2. место

Откако вчера беа одиграни неколку од натпреварите од 6. коло за денеска останаа да се доиграат само уште четири средби од групите А и Б.

Ракометарите на Вардар денеска имаат можност со триумф да скокнат на табелата и да дојдат до 2. позиција, а ова ќе биде голем предизвик за тренерот Едуард Кокшаров, кој денеска ќе треба со своите ракометари да се обиде да го совлада Мешков Брест.

Ова ќе биде еден од поинтересните натпревари денеска и доколку заврши како што посакуваат сите фанови на Вардар тогаш ќе биде навистина убав ден.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ДВОЈКИ И РЕЗУЛТАТИ ОД 6. КОЛО

ГРУПА А

ФЛЕНЗБУРГ – БАРСЕЛОНА  27:34

Јурецки 5, Готфридсон 4, Јондал 4 – Арињо 5, Мем 5, Палмарсон 5

ПСЖ – АЛБОРГ          37:24

Хансен 6, Л. Карабатиќ 5, Сагосен 5 – Јакобсен 5, Смарасон 4, Елебек 3

НЕДЕЛА, 3 НОЕМВРИ

17:00ч

ПИК СЕГЕД – ЦЕЛЈЕ

19:00ч

ЕЛВЕРУМ – ППД ЗАГРЕБ

ТАБЕЛА: 1. Барселона 10 бода (212:154); 2. ПСЖ 10 (188:154); 3. Алборг 8 (176:172); 4. Пик Сегед 7 (141:131); 5. Флензбург 7 (150:149); 6. Целје 2 (123:151); 7. Елверум 0 (114:150); 8. ППД Загреб 0 (106:149).

ГРУПА Б

КЕЛЦЕ – ВЕСПРЕМ    34:33

А. Душебаев 11, Каралек 5, Морито 4 – Гајиќ 7, Лауге Шмит 5, Тонесен 5

ПОРТО – МОНПЕЛЈЕ 23:23

Итуриза 4, Ареја 3, Бранкињо 3 – Дуарте 6, Дескат 4, Вилемино 3

НЕДЕЛА, 3 НОЕМВРИ

17:00ч

ВАРДАР – МЕШКОВ БРЕСТ

МОТОР ЗАПОРОЖЈЕ – КИЛ

ТАБЕЛА: 1. Кил 9 бода (162:134); 2. Келце 7 (185:178); 3. Монпелје 7 (163:159); 4. Веспрем 6 (199:180); 5. Порто 6 (173:183); 6. Вардар 6 (146:158); 7. Мешков Брест 2 (133:147); 8. Мотор Запорожје 0 (150:172).

ГРУПА Ц

САВЕХОФ – БИДАСОА ИРУН           24:33

Едвардсон 5, Бранберг 4, Ага Ек 3 – Салинас 5, Каверо 4, Орбовиќ 4

СПОРТИНГ – КОКС    38:29

Карол Марцо 11, Руесга 8, Вујин 6 – Таминен 11, Лукјанчук 6, Ненита 3

ТАТРАН ПРЕШОВ – ЕУРОФАРМ РАБОТНИК          31:29

Рабек 10, Урбан 6, Лапајне 5 – Остроушко 8, Јотиќ 5, Ѓукиќ 4

ТАБЕЛА: 1. Бидасоа Ирун 11 бода (187:144); 2. Савехоф 8 (159:168); 3. Спортинг 7 (177:166); 4. Татран Прешов 4 (152:166); 5. Кокс 4 (157:183); 6. Еурофарм Работник 2 (161:166).

ГРУПА Д

ДИНАМО БУКУРЕШТ – ВИСЛА ПЛОЦК      29:20

Алуини 6, Кудуз 6, Гаврилоја 5 – Млакар 5, Матулиќ 4, Елизага 3

КАДЕТЕН ШАФХАУЗЕН – ГОГ          40:28

Часар 16, Фримел 7, Кител 6 – Гидсел 6, Јакобсен 5, Мелер 5

ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ – КРИСТИЈАНСАНД 37:26

Корнев 7, Кисељев 6, Санталов 4 – Ен 5, Ејнарсон 5, Хенингсон 4

ТАБЕЛА: 1. Динамо Букурешт 10 бода (176:147); 2. Гог 8 (190:187); 3. Кадетен Шафхаузен 6 (177:165); 4. Висла Плоцк 5 (159:160); 5. Чеховски медведи 4 (164:185); 6. Кристијанштад 3 (164:186).