ЛИГА НА ШАМПИОНИ: Кил по одмазда во Порто или…

Екипата на Кил, која е лидер во Групата Б каде што се наоѓа и Вардар ќе го отвори 8. коло на гостувањето кај Порто, а сосема извесно е дека ова ќе биде уште еден израмнет дуел. „Зебрите“ сакаат одмазда за поразот во минатото коло во Германија од истиот ривал, но јасно е дека во Порто ќе биде исто така тешко како и на претходниот дуел.

Ова е еден од трите натпревари денеска со кои се отвора 8. коло, па сосема извесно е дека ова ќе биде интересен ден во кој ќе има што да се види. Секако ќе има и уште интересни дуели кои ќе се одиграат за време на викендот, а главното внимание оди кон Келце каде што Вардар ќе гостува в сабота.

Исто така и кон Битола в недела. Еурофарм Работник го пречекува Савхоф.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ДВОЈКИ ЗА 8. КОЛО

ГРУПА А

ЧЕТВРТОК, 14 НОЕМВРИ

18:00ч

ППД ЗАГРЕБ – ЦЕЛЈЕ

САБОТА, 16 НОЕМВРИ

20:00ч

БАРСЕЛОНА – АЛБОРГ

НЕДЕЛА, 17 НОЕМВРИ

17:00ч

ПСЖ – ФЛЕНЗБУРГ

19:00ч

ЕЛВЕРУМ – ПИК СЕГЕД

ТАБЕЛА: 1. Барселона 12 бода (246:184); 2. ПСЖ 12 (218:183); 3. Пик Сегед 11 (2042:180); 4. Алборг 8 (206:206); 5. Флензбург 7 (179:179); 6. Целје 4 (171:204); 7. Елверум 1 (169:212); 8. ППД Загреб 1 (158:203).

ГРУПА Б

СРЕДА, 13 НОЕМВРИ

20:00ч

ПОРТО – КИЛ

САБОТА, 16 НОЕМВРИ

17:00ч

ВЕСПРЕМ – МЕШКОВ БРЕСТ

18:00ч

КЕЛЦЕ – ВАРДАР

НЕДЕЛА, 17 НОЕМВРИ

19:00ч

МОНПЕЛЈЕ – МОТОР ЗАПОРОЖЈЕ

ТАБЕЛА: 1. Кил 11 бода (219:189); 2. Монпелје 9 (189:184); 3. Вардар 9 (210:217); 4. Веспрем 8 (236:210); 4. Келце 8 (213:206); 6. Порто 8 (201:210); 7. Мешков Брест 2 (194:220); 8. Мотор Запорожје 1 (202:228).

ГРУПА Ц

СРЕДА, 13 НОЕМВРИ

18:00ч

ТАТРАН ПРЕШОВ – СПОРТИНГ

НЕДЕЛА, 17 НОЕМВРИ

17:00ч

ЕУРОФАРМ РАБОТНИК – САВЕХОФ

18:00ч

КОКС – БИДАСОА ИРУН

ТАБЕЛА: 1. Бидасоа Ирун 13 бода (214:171); 2. Савехоф 10 (187:190); 3. Спортинг 9 (213:192); 4. Татран Прешов 5 (179:193); 5. Кокс 4 (179:211); 6. Еурофарм Работник 2 (187:202).

ГРУПА Д

СРЕДА, 13 НОЕМВРИ

19:00ч

КРИСТИЈАНШТАД – ДИНАМО БУКУРЕШТ

САБОТА, 16 НОЕМВРИ

14:00ч

ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ – ГОГ

НЕДЕЛА, 17 НОЕМВРИ

19:00ч

КАДЕТЕН ШАФХАУЗЕН – ВИСЛА ПЛОЦК

ТАБЕЛА: 1. Динамо Букурешт 12 бода (203:173); 2. Гог 9 (227:224); 3. Висла Плоцк 7 (193:188); 4. Кадетен Шафхаузен 6 (203:192); 5. Чеховски медведи 4 (201:223); 6. Кристијанштад 3 (192:219).