ЛИГА НА ШАМПИОНИ: Дерби во Скопје, но дерби и во Париз

Во исто време кога во Скопје ќе стартува дуелот меѓу Вардар и Веспрем, во Париз ќе почне средбата меѓу ПСЖ и Барселона. Се очекуваше и во двете групи ова да биде пресметка за првото место, но работите се искомпликуваа во групата Б, па затоа денеска вниманието ќе биде исто така насочено и кон пресметката на шампионите на Франција и Шпанија.

ПСЖ на Раул Гонзалес против Барселона на Лука Циндриќ. Учителот против ученикот од првата титула на Вардар во Лигата на шампионите ќе имаат што да покажат на теренот и дефинитивно ова ќе биде интересна пресметка.

Ова е големо дерби, но ќе мора истото и да се одработи на високо ниво, а нијанси ќе решат за победникот. Нема да биде изненадување ако пресуди и само еден гол.

Инаку, денешните средби се последни за оваа година во Лигата на шампионите со оглед на тоа што следи пауза до февруари.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ДВОЈКИ И РЕЗУЛТАТИ ОД 10. КОЛО

ГРУПА А

ПИК СЕГЕД – ППД ЗАГРЕБ       33:23

Кањелас 5, Бомбач 4, Калман 4 – Гаџа 7, Хрстиќ 3, Шипиќ 3

НЕДЕЛА, 1 ДЕКЕМВРИ

17:00ч

ПСЖ – БАРСЕЛОНА

19:00ч

ФЛЕНЗБУРГ – АЛБОРГ

ЕЛВЕРУМ – ЦЕЛЈЕ

ТАБЕЛА: 1. Пик Сегед 17 бода (297:251); 2. Барселона 16 (321:246); 2. ПСЖ 16 (282:242); 4. Алборг 8 (270:282); 5. Флензбург 7 (236:242); 6. Целје 6 (225:265); 7. ППД Загреб 3 (238:294); 8. Елверум 1 (221:268).

ГРУПА Б

МОТОР ЗАПОРОЖЈЕ – ПОРТО      33:29

Сорока 10, Маласинскас 6, Бабичев 4 – Бранкињо 6, Гомез 6, Мартинс 5

КЕЛЦЕ – МЕШКОВ БРЕСТ       30:24

Јанц 7, Вујовиќ 6, Карачиќ 4 – Акамбре 6, Ѓукиќ 5, Обрановиќ 4

КИЛ – МОНПЕЛЈЕ            33:32

Билик 8, Екберг 7, Нилсон 4 – Порт 7, Ричардсон 6, Бос 5

НЕДЕЛА, 1 ДЕКЕМВРИ

17:00ч

ВАРДАР – ВЕСПРЕМ

ТАБЕЛА: 1. Кил 16 бода (314:282); 2. Веспрем 12 (295:259); 3. Келце 12 (302:274); 4. Монпелје 11 (277:274); 5. Порто 10 (286:295); 6. Вардар 9 (257:283); 7. Мотор Запорожје 4 (297:323); 8. Мешков Брест 4 (274:303).

ГРУПА Ц

ЕУРОФАРМ РАБОТНИК – БИДАСОА ИРУН           25:23

Остроушко 8, Ѓукиќ 5, Маркоски 4 – Сери 9, Рено-Давид 4, Каверо 2

СПОРТИНГ – САВЕХОФ            27:20

Фраде 6, Јонеа 5, Валдез 5 – Карлсон 5, Едвардсон 4, Богојевиќ 3

ТАТРАН ПРЕШОВ – КОКС        30:19

Муњоз Кабезон 8, Страновски 5, Грзентиќ 4 – Таминен 8, Сирјала 3, Гуглета 2

ТАБЕЛА: 1. Бидасоа Ирун 15 бода (297:246); 2. Спортинг 14 (309:265); 3. Савехоф 12 (268:278); 4. Татран Прешов 7 (260:279); 5. Еурофарм Работник 6 (265:279); 6. Кокс 6 (239:290).

ГРУПА Д

КРИСТИЈАНШТАД – ВИСЛА ПЛОЦК            24:20

Хринц 10, Гудмундсон 4, Нифјал 4 – Млакар 7, Чаплински 3, Матулиќ 3

ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ – КАДЕТЕН ШАФХАУЗЕН          29:27

К. Котов 7, А. Котов 5, Фурцев 4 – Фримел 8, Кител 4, Марос 4

НЕДЕЛА, 1 ДЕКЕМВРИ

16:50ч

ГОГ – ДИНАМО БУКУРЕШТ

ТАБЕЛА: 1. Динамо Букурешт 15 бода (266:225); 2. Висла Плоцк 11 (267:260); 3. Гог 9 (279:287); 4. Кристијанштад 9 (283:298); 5. Чеховски медведи 8 (280:308); 5. Кадетен Шафхаузен 6 (280:277).