Лига на шампиони: Вардар на 4. место, Еурофарм Работник петти на паузата до ноември

Со натпреварите кои денеска беа одиграни дојде до комплетирање на 5. коло во Лигата на шампионите пред паузата поради ЕХФ-неделата.

Од синоќа е јасно дека Барселона и Кил се лидери во Групите А и Б и тие ќе го имаат врвот, па после паузата ќе треба да се обидат и да го одбранат односно да ја задржат лидерската позиција на која што се наоѓаат после пет одиграни кола.

Вардар е веќе јасно дека е на 4. позиција, но има ист број бодови како и тимовите на Веспрем и Монпелје, додека Еурофарм Работник испушти шанса за да се задржи на истата позиција во групата Ц. Битолчани паузата ќе ја минат на 5. место.

Во продолжение се и сите резултати од 5. коло, како и најефикасните ракометари на секој од натпреварите кој беше одигран, а можете да ги погледнете и табелите во четирите групи. Инаку, паузата во Лигата на шампионите ќе трае до првиот викенд од ноември.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ДВОЈКИ И РЕЗУЛТАТИ ОД 5. КОЛО

ГРУПА А

БАРСЕЛОНА – ПСЖ   36:32

Гомез Абељо 8, Мем 6, Арињо 5 – Л. Карабатиќ 8, Шипжак 5, Конко 4

АЛБОРГ – ФЛЕНЗБУРГ     31:28

Бартолд 8, Кристијансен 7, Смарасон 7 – Јоханесен 6, Сван 6, Готфридсон 4

ЦЕЛЈЕ – ЕЛВЕРУМ    32:25

Кодрин 5, Лебан 5, Шарац 5 – Гудјонсон 10, Сандел 3, Солстад 3

ППД ЗАГРЕБ – ПИК СЕГЕД     21:26

Шипиќ 6, Мандиќ 4, Хорват 3 – Македа 5, Шоштариќ 5, Калман 3

ТАБЕЛА: 1. Барселона 8 бода (178:127); 2. ПСЖ 8 (151:130); 3. Алборг 8 (152:135); 4. Пик Сегед 7 (141:131); 5. Флензбург 7 (123:115); 6. Целје 2 (123:151); 7. Елверум 0 (114:150); 8. ППД Загреб 0 (106:149).

ГРУПА Б

ПОРТО – МОТОР ЗАПОРОЖЈЕ        35:35

Гомез 8, Ареја 7, Боргес 6 – Пухоуски 12, Сорока 6, Донцов 3

МЕШКОВ БРЕСТ – КЕЛЦЕ     27:31

Акамбре 6, Валјупау 5, Ѓукиќ 4 – Кулеш 6, Фернандез 5, Агинагалде 4

МОНПЕЛЈЕ – КИЛ      30:33

Дескат 8, Порт 7, Трухановичиус 5 – Нилсон 11, Пекелер 5, Рајнкинд 5

ВЕСПРЕМ – ВАРДАР    39:30

Лауге Шмид 8, Нилсон 6, Ненадиќ 5 – Дибиров 8, Дисингер 5, Сикошек Пелко 4

ТАБЕЛА: 1. Кил 9 бода (162:134); 2. Веспрем 6 (166:146); 3. Монпелје 6 (140:136); 4. Вардар 6 (146:158); 5. Келце 5 (151:145); 6. Порто 5 (150:160); 7. Мешков Брест 2 (133:147); 8. Мотор Запорожје 0 (150:172).

ГРУПА Ц

БИСАДОА ИРУН – САВЕХОФ     39:23

Азку 8, Салинас 6, Рено-Давид 5 – Бланш 5, Карлсон 4, Едвардсон 3

ЕУРОФАРМ РАБОТНИК – ТАТРАН П.    23:24

Остроушко 8, Граџан 5, Јотиќ 2 – Рабек 7, Муњоз 5, Лапајне 3

КОКС – СПОРТИНГ     25:23

Таминен 6, Ненита 5, Семенов 4 – Јонеа 5, Бинго 4, Руесга 4

ТАБЕЛА: 1. Бидасоа Ирун 9 бода (154:120); 2. Савехоф 8 (135:135); 3. Спортинг 5 (139:137), 4. Кокс 4 (128:145); 5. Еурофарм Работник 2 (132:135); 6. Татран Прешов 2 (121:137).

ГРУПА Д

КРИСТИЈАНШТАД – ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ  36:28

Нифјал 8, Ејнарсон 6, Гудмундсон 5 – Котов 5, Корнев 4, Осташченко 4

ГОГ – КАДЕТЕН ШАФХАУЗЕН     35:30

Јакобсен 7, Мелер 6, Нилсен 6 – Шелкер 7, Фримел 5, Кител 5

ВИСЛА ПЛОЦК – ДИНАМО БУКУРЕШТ     26:26

Михиќ 7, Елизга 7, Матулиќ 4 – Негру 5, Банур 4, Кудуз 4

ТАБЕЛА: 1. Динамо Букурешт 8 бода (147:127); 2. Гог 8 (162:147); 3. Висла Плоцк 5 (139:131); 4. Кадетен Шафхаузен 4 (137:137); 5. Кристијанштад 3 (138:149); 6. Чеховски медведи 2 (127:159).