Куп на ЕХФ: Македонското трио реди победи

Екипите на тројцата македонски интернационалци имаа одлични натпревари во 2. коло од Купот на ЕХФ и успеаја да дојдат до нови победи во натпреварувањето.

Борко Ристовски одново не беше дел од тимот на Бенфика, но поради повреда. Сепак, неговите колеги успеаја одлично да ја завршат задачата и да дојдат до уште еден триумф.

Кузмановски и Лазаров исто така беа успешни и со победа ги одработија задачите од 2. коло од Купот на ЕХФ така што одат според планот и може да се очекува особено интересен дуел меѓу нивните екипи Магдебург и Нант во следните две кола бидејќи се во иста група.

КУП НА ЕХФ

РЕЗУЛТАТИ ОД 2. КОЛО

ГРУПА А

БЕНФИКА – МЕЛЗУНГЕН            29:26

Ѓорѓиќ 9, Тофт Хансен 5, Маркез 4 – Микелсен 6, Хефнер 5, Рајхман 5

ГВАРДИЈА ОПОЛЕ – БЈЕРИНГБРО          29:32

Џијалакиевич 6, Јанковски 5, Мауер 5 – Педерсен 10, Нодесбо 7, Хансен 6

ТАБЕЛА: 1. Бенфика 4 бода (62:50); 2. Мелзунген 2 (52:50); 3. Бјерингбро  2 (56:62); 4. Гвардија Ополе 0 (50:58).

ГРУПА Б

НИМ – КУЕНКА                29:29

Тоби 11, Хишам Санад 9, Њатеу 3 – Алвес Пончијано 8, Дутра Фереира 8, Ескеричич 3

ХОЛСТЕБРО – РАЈН НЕКАР         27:35

Мекленборг 8, Браминг 7, Килделунд 5 – Колбахер 7, Мензах Ларсен 5, Толбринг 5

ТАБЕЛА: 1. Рајн Некар 4 бода (67:58); 2. Куенка 3 (58:56); 3. Ним 1 (60:61); 4. Холстебро 0 (54:64).

ГРУПА Ц

АДЕМАР ЛЕОН – МАГДЕБУРГ            27:31

Алонсо 8, Фернандез 6, Гријадо 3 – Дамгард 9, Муше 5, Смит 4

ГОРЕЊЕ – НАНТ              28:35

Вердинек 8, Кавчиќ 6, Оклешчен 3 – Ривера 9, Балагер 5, Овничек 5

ТАБЕЛА: 1. Нант 4 бода (69:56); 2. Магдебург 4 (63:53); 3. Адемар Леон 0 (55:65); 4. Горење 0 (54:67).

ГРУПА Д

ФУКСЕ БЕРЛИН – ТАТАБАЊА           27:27

Холм 6, Кох 5, Копљар 4 – Борзас 9, Холперт 6, Комогоров 4

ЛОГРОЊО ЛА РИОХА – ЕКС АН ПРОВАНС         29:29

Хакбарт 6, Кукиќ 6, Гарсијандија 5 – Ларсен 8, Клер 5, Гони Леоз 4

ТАБЕЛА: 1. Фуксе Берлин 3 бода (52:50); 2. Татабања 3 (53:52); 3. Логроњо Ла Риоха 1 (54:55); 4. Екс ан Прованс 1 (52:54).