Келце ја одработи домашната пред Вардар

Тимот на Келце го одигра натпреварот од полскиот шампионат пред средбата со Вардар во Лигата на шампионите.

Момците на Талант Душебаев без Карачиќ, Јуркевич, Пеливан, Лијевски и Агиганагалде, славеа над Заглебје Лубин со убедливи 36-24.

Најдобри стрелци беа пивотменот Гуијо и десното крило Блаж Јанц со по шест погодоци, додека по четири дадоа Вујовиќ, Даниел Душебаев, Кулеш и Сургиел.

Келце ќе гостува кај Вардар в сабота од 17:30 часот во рамките на 7. коло во ЛШ.