Како сениорите, така и кадетите: Шпанија со злато си замина од Атина

Медитеранските игри во Атина финишираа вчера откако беа одиграни натпреварите за пласман, а на нив имаше интересни дуели, а златото замина за Шпанија. Кадетската селекција на оваа земја го повтори успехот на сениорите така што „фуријата“ продолжува со освојувањето на трофеи.

Шпанците имаа одличен турнир, а во финалето го надиграа составот на Црна Гора победувајќи со 32:29.

Во мечот за 3. место, Хрватите минимално дојдоа до победа над Србија од 23:22 со што докажаа дека имаат перспективна генерација со оглед на тоа што на Медитеранските игри беа со помали ракометари од другите.

Македонија го заврши турнирот со победа на Кувајт од 22:13 и на крајот завршија на 10. позиција.

НАТПРЕВАРИ ЗА ПЛАСМАН

ФИНАЛЕ

ШПАНИЈА  – ЦРНА ГОРА              32:29 (11:10, 8:7, 13:12)

3.МЕСТО

ХРВАТСКА – СРБИЈА      23:22 (8:5, 8:9, 7:8)

5.МЕСТО

БАХРЕИН – ЕГИПЕТ        25:24 (6:5, 6:6. 6:7, 7:6)

7.МЕСТО

ТУНИС – РОМАНИЈА     20:19 (10:8, 6:6, 4:5)

КОНЕЧЕН ПЛАСМАН

1.ШПАНИЈА

2.ЦРНА ГОРА

3.ХРВАТСКА

4.СРБИЈА

5.БАХРЕИН

6.ЕГИПЕТ

7.ТУНИС

8.РОМАНИЈА

9.ГРЦИЈА

10.МАКЕДОНИЈА

11.МАРОКО

12.ТУРЦИЈА

13.САУДИСКА АРАБИЈА

14.КУВАЈТ