ИДЕАЛЕН ТИМ НА 3. КОЛО ОД СУПЕРЛИГА (АНКЕТА)

Традицијата продолжува и екипата на 24Ракомет и годинава ќе ви овозможува во секое коло да гласате за најдобрите ракометари по коло во вториот дел од сезоната.

Сезоната ќе биде долга, ќе има неизвесни битки за титулата и за опстанокот, а на љубителите на ракометот нема да им недостигаат драматични и неизвесни натпревари.

Ние ги одбравме најдобрите седум, а со помош на вашите гласови ќе се одбере ракометарот кој ќе биде МВП на колото. Ќе можете да гласате до петок до 14 часот.

Според Вас кој е најкорисниот ракометар на 3. коло во машка Супер лига?

Милан Поповиќ, -лево крило- Металург
51.89%
Марко Трајковски -пивот- Јуниор К.В.
24.38%
Анте Гаџа -среден бек- Вардар
6.07%
Кристијан Дисингер -лев бек- Вардар
4.88%
Златко Хорват -десно крило- Металург
4.32%
Јагош Брауновиќ, -голман- Охрид
4.32%
Денис Тот -десен бек- Охрид
4.14%

Резултати, плеј-оф/плеј-аут, 3 коло:

Вардар – Еурофарм Пелистер 35-27 (ИЗВЕШТАЈ)
Пролет – Охрид 26-28 (ИЗВЕШТАЈ)
Металург – Еурофарм Пелистер 2 36-23 (ИЗВЕШТАЈ)
Бутел Скопје – Струга 22-21 (ИЗВЕШТАЈ)
Прилеп – Радовиш 20-17 (ИЗВЕШТАЈ)
Јуниор КВ – Работнички 32-25 (ИЗВЕШТАЈ)
Астраион – КЛ7 30-40 (ИЗВЕШТАЈ)
Младост Богданци – Тиквеш 21-22 (ИЗВЕШТАЈ)

ИДЕАЛЕН ТИМ НА 3. КОЛО

ГОЛМАН: Јагош Брауновиќ (Охрид) – Црногорскиот чувар на мрежата беше еден од најзаслужните за триумфот на „гладијаторите“ на тешкото гостување кај составот на Пролет.

ЛЕВО КРИЛО: Милан Поповиќ (Металург) – Тимот од Автокоманда ја забележа првата победа во суперлигашкиот плеј-оф, а еден од најдобрите стрелци беше токму Поповиќ со осум гола.

ЛЕВ БЕК: Кристијан Дисингер (Вардар) – Германецот го одигра веројатно еден од подобрите натпревари оваа сезона и беше меѓу клучните фигури во победата над Еурофарм Пелистер.

СРЕДЕН БЕК: Анте Гаџа (Вардар) – Како одминува времето, така хрватскиот плејмејкер игра се подобро. Со седум гола беше најдобар стрелец заедно со Дисингер на дербито против Еурофарм Пелистер.

ДЕСЕН БЕК: Денис Тот (Охрид) – Хрватскиот десен бек продолжува да игра во одлична форма оваа сезона. Голманите на Пролет немаа решение за него и тој успеа да погоди дури десет пати.

ДЕСНО КРИЛО: Златко Хорват (Металург) – Десното крило постигна девет гола против вториот тим на битолчани и потврди дека е лидер на тимот од Автокоманда оваа сезона.

ПИВОТ: Марко Трајковски (Јуниор КВ) – Поранешниот младински репрезентативец на Македонија беше најдобар стрелец на тимот од Кисела Вода и постигна седум гола во важниот триумф над Работнички.