ИДЕАЛЕН ТИМ НА 1. КОЛО ОД ПЛЕЈ-ОФ/АУТ ВО СУПЕР МАШКАТА ЛИГА (АНКЕТА)

Традицијата продолжува и екипата на 24Ракомет и годинава ви овозможува во секое коло да гласате за најдобрите ракометари по коло и во пролетниот дел од сезоната.

Стартуваа разигрувањата за титула и опстанок во елитната конкуренција, па нема да недостигаат неизвесни и интересни натпревари.

Ние одново ги одбравме најдобрите седум. Со помош на вашите гласови ќе го одбереме ракометарот кој ќе биде МВП на 1. коло од плеј-оф/аут.

Ќе можете да гласате до сабота до 12 часот.

СУПЕР МАШКА ЛИГА – РЕЗУЛТАТИ ОД 1. КОЛО ПЛЕЈ-ОФ/АУТ

ВАРДАР – ОХРИД 28-26 (ИЗВЕШТАЈ)
ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР – ТИКВЕШ 30-25 (ИЗВЕШТАЈ)
ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2 – БУТЕЛ СКОПЈЕ 31-32 (ИЗВЕШТАЈ)
СТРУГА – СКОПЈЕ 30-25 (ИЗВЕШТАЈ)
ПРОЛЕТ – РАДОВИШ 32-22 (ИЗВЕШТАЈ)

Според Вас, кој ракометар го одбележа 1. коло од машката Суперлига?

Давор Палевски - лево крило - Пролет
37.60%
Димитар Ѓоргиевски - среден бек - Бутел Скопје
35.66%
Градимир Чаневски - голман - Бутел Скопје
8.53%
Жереми Тото - пивот - Вардар
6.20%
Реинер Табоада - лев бек - Еурофарм Пелистер
5.43%
Денис Тот - десен бек - Бутел Скопје
4.26%
Јосип Божиќ Павлетиќ - десно крило - Еурофарм Пелистер
2.33%

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1ВАРДАР 1961550018
2ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР540115
3АЛКАЛОИД531112
4ТИКВЕШ 2014531110
5ПРОЛЕТ51045
6БУТЕЛ51044
ПозЕкипаНПРЛБ
1МРК КУМАНОВО550016
2ГОЛДЕН АРТ530212
3ПРИЛЕП530211
4СКОПЈЕ 202052129
5ЈУНИОР К.В.52127
6ВАРДАР НЕГОТИНО52127

ИДЕАЛЕН ТИМ НА 1. КОЛО ОД ПЛЕЈ-ОФ/АУТ ВО СУПЕРЛИГА (АНКЕТА)

Голман: Градимир Чаневски (Бутел Скопје) – со 11 интервенции против Еурофарм Пелистер 2 беше меѓу најзаслужните за триумфот на бутелци во Битола

Лево крило: Давор Палевски (Пролет) – доминираше на натпреварот со Радовиш и беше најдобар стрелец со седум гола заедно со Дејан Пецаковски

Лев бек: Реине Табоада (Еурофарм Пелистер) – кубанскиот интернационалец на натпреварот против Тиквеш покажа дека корона не оставила трага на играта

Среден бек: Димитар Ѓоргиевски (Бутел Скопје) – секогаш во служба на екипата, со неколку асистеннции и погодоци имаше заслуга за победата во Битола

Десен бек: Денис Тот (Бутел Скопје) – заедно со Мајиќ и Мојсоски беа најефикасни, но Хрватот беше стрелец на погодокот со кој беше обезбедена победата

Десно крило: Јосип Божиќ Павлетиќ (Еурофарм Пелистер) – хрватскиот интернационалец беше меѓу најефикасните во битолскиот тим во триумфот над Тиквеш

Пивот: Жереми Тото (Вардар) – францускиот кружен напаѓач им направи многу проблеми на охриѓани и има големи заслуги за стартниот триумф на Вардар