Запознајте го новиот џин во Вардар – Јосип Векиќ (ВИДЕО)

Најново засилување за европскиот шампион Вардар е хрватскиот репрезентативец Јосип Векиќ.

Десниот бек играше за Загреб во првата полусезона во Лигата на шампионите и постигна три погодоци, а вториот дел го мина на позајмица во Дубрава. Во регионалната СЕХА, „плинарите“ не го пријавија десниот бек.

Тој има 22 години, висок е 210 сантиметри и тежок 100 килограми, а Лино Червар го вметна на списокот пред Европското првенство во Австрија, Норвешка и Шведска  по повредите на Мартиновиќ и Шебетиќ, но во последен момент се реши да оди на собирот само со Лука Степанчиќ.

Погледнете дел од дефанзивните квалитети на новиот вардарец…