Заврши групната фаза во Лигата на Европа, последното коло со мали изненадувања

Со одигрувањето на натпреварите од 10. коло финишираше групната фаза од Лигата на Европа така што веќе се познати имињата на 16 екипи кои продолжуваат во елиминациите од натпреварувањето.

Меѓу осминафиналистите се најде и тимот на Еурофарм Пелистер, а за противник го доби Магдебург така што има тежок ривал.

Како изгледаат табелите и кои беа резултатите од последното коло можете да погледнете во продолжение.

ЛИГА НА ЕВРОПА

РЕЗУЛТАТИ ОД ПОСЛЕДНОТО, 10. КОЛО

ГРУПА А

МЕТАЛУРГ – АДЕМАР   27:27 (16:13)

ТУЛУЗ – АОН ФИВЕРС    29:25 (16:16)

ВИСЛА ПЛОЦК – ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ                25:27 (13:16)

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ.
1Висла Плоцк1080216
2Чековски медведи1070314
3Адемар Леон1054114
4Фиверс102266
5Феникс Тулуз102266
6МЕТАЛУРГ101274

ГРУПА Б

ФУКСЕ БЕРЛИН – СПОРТИНГ      29:19 (14:10)

КРИСТИЈАНШТАД – НИМ            30:30 (13:15)

ТАТРАН ПРЕШОВ – ДИНАМО БУКУРЕШТ             32:27 (18:11)

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ.
1Фуксе Берлин1062214
2Ним Гард1052312
3Кристијанштад1051411
4Спортинг1050510
5Динамо Букурешт103167
6ТАТРАН103076

ГРУПА Ц

ЦСКА МОСКВА – МАГДЕБУРГ    27:35 (17:18)

АЛИНГСАС – БЕШИКТАШ             30:29 (14:17)

МОНПЕЛЈЕ – НЕКСЕ        37:25 (21:14)

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ.
1МАГДЕБУРГ1090118
2ЦСКА1070314
3МОНПЕЛЈЕ1060412
4НЕКСЕ1050510
5АЛИНГСАС103076
6БЕШИКТАШ1000100

ГРУПА Д

РАЈН НЕКАР – ГОГ            32:24 (17:13)

ТРИМО ТРЕБЊЕ – ТАТАБАЊА   32:28 (18:14)

КАДЕТЕН – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР          29:26 (16:12)

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ.
1Рајн Некар Ловен1081117
2Кадетен Шафхаузен1062214
3ГОГ1060412
4ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР1051411
5Тримо Требње103076
6Татабања1000100