ЕХФ потврди: Македонија е во третиот шешир во ждрепката за ЕП (ФОТО)

Машката сениорска репрезентација на Македонија дефинитивно ќе биде во третиот шешир при ждрепат за Европското првенство кое од 13 до 31 јануари следната година ќе се одржи во Унгарија и во Словачка.

Денеска ЕХФ ги потврди најавите на 24Ракомет откако го објави рангирањето така што Македонија за противници нема да може да ги добие селекциите на Чешка, Словачка, Франција, Белорусија и Исланд. Голема е веројатноста дека ќе се најде во група која ќе се игра во Унгарија бидејќи Чешка и Словачка веќе ги имаат добиено своите места од третиот шешир во групите Е и Ф.

Според шеширите во првиот се носителите Хрватска, Шпанија, Словенија, Германија, Португалија и Норвешка. Од нив Хрватска е во групата А во Сегед, Словенија во Дебрецин во Групата Ц, а Германија во групата Д во Братислава.

Вториот шешир веќе има една селекција која е сместена во групите, а се работи за Унгарија. Домаќинот ќе игра во Групата Б во Будимпешта. Другите пет репрезентации ќе чекаат да видат каде ќе играат за време на ждрепката. Во овој шешир се најдоа Србија, Русија, Шведска, Данска и Австрија.

Македонија, Белорусија, Исланд и Франција ќе чекаат да видат каде ќе играат, а опциите им се од А до Д групата односно Сегед, Будимпешта, Дебрецин и Братислава. Во Братислава има две групи, а во едната е веќе сместена Чешка, додека Словачка е во Групата Ф во Кошице.

Останува шеширот 4 во кој се најдоа Холандија, Црна Гора, БиХ, Полска, Украина и Литванија.

Ждрепката ќе биде извршена в четврток со почеток во 17 часот.

Македониja e близу до „унгарска“ група, мали се шансите да игра во Словачка (ФОТО)