Еурофарм Пелистер не виде мака против Тиквеш

По тешкото гостување кај Спортинг Лисабон во Лигата на Европа, ракометарите на Еурофарм Пелистер им се врати на обврските во домашното првенство. Избраниците на Жељко Бабиќ славеа на домашен терен против Тиквеш со убедливи 25-16.

Победникот беше најавен уште по првиот дел. По стартните 5-3 за битолчани, следуваше серија на домашните од осум погодоци за 11-3 и јасно беше дека Тиквеш тешко ќе се врати во игра.

До крајот на полувремето Еурофарм Пелистер успеа да стигне и до плус десет, откако Табоада погоди за 15-5.

Во вториот дел поставите на теренот се измешаа, но тоа многу не го промени резултатот. Битолчани зголемија и на плус 13 гола, 21-8, а гостите врзаа два гола во серија преку за 21-10.

Ист беше случајот и потоа кога погоди Дрогришки  два пати за 22-13, но немаше збор за некаков камбек, па избраниците на Бабиќ рутински ја завршија домашната задача со конечни 25-16.

Најдобри стрелци во победничкиот тим беа Ненад Костески со осум и Матео Мараш со четири гола, додека кај Тиквеш се истакнаа битолчаните Стефан Дрогришки со пет и Стефан Трпчевски со три гола.

Интересен факт е што на овој натпревар немаше ниту едно исклучување од две минути, како и ниту еден седмерец.

25 - 16
Конечен резултат

Место

Спортска сала „Боро Чурлевски“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР1525Победа
ТИКВЕШ 2014516Пораз

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Матео Марашдесен бек04
3Гоце Ојлескилево крило02
6Бојан Маџовскилево крило01
7Дејан Кукуловскилев бек01
9Стипе Мандалиниќлев бек01
12Мартон Секељголман00
14Марио Танкоскицентрален бек01
18Јосип Периќцентрален бек00
19Ненад Костескидесно крило08
24Милорад Кукоскилев бек00
30Мартин Велковскидесен бек00
32Јосип Божиќ Павлетиќдесно крило00
59Елмир Граџанпивот03
74Немања Обрадовиќцентрален бек01
97Рение Табоадацентрален бек03
98Марко Кизиќголман00
 Вкупно 025

ТИКВЕШ 2014

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Марио Гичевцентрален бек00
4Марко Трајковскипивот00
9Орданчо Лазовлево крило00
10Стефан Дрогришкилев бек05
11Евгениј Темелкоскидесно крило01
12Марјан Велковголман00
13Борче Соколовцентрален бек00
16Александар Стојаноскиголман00
18Никола Стефановиќпивот02
19Дејан Гошевскидесен бек01
24Дарко Кондевлево крило00
26Ристо Окардовпивот01
33Димитар Коцевлево крило01
34Страхиња Симиќцентрален бек00
77Јане Јанчевцентрален бек02
96Стефан Трпчевскидесен бек03
 Вкупно 016

Officials

Судии:Делегат:
БОЖИНОВСКИ ДАНИЕЛО
НАЧЕВСКИ ВИКТОР
ЈАНЕВСКИ ЉУПЧО
ПозЕкипаНПРЛБ
1ВАРДАР 196116141143
2ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР16141143
3БУТЕЛ16110533
4ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 216102432
5ОХРИД1681725
6ТИКВЕШ 20141681725
7ПРОЛЕТ1681725
8МЕТАЛУРГ1670921
9ПРИЛЕП16501115
10СТРУГА16411113
11СКОПЈЕ 20201620146
12РАДОВИШ1610153