Екс вардарецот ќе бара нов клуб, ништо од трансферот во Фленсбург

Поранешниот ракометар на Вардар, Сергеј Горпишин, кој беше на проба во Фленсбург, нема да потпише договор со бундеслигашот.

Тој играше во пријателските натпревари со Силкеборг и Фредериција, и беше еден од најдобрите поединци.

Иако оставил одличен впечаток кај тренерот Мајк Махулиа, сепак нема да биде потпишана соработка, бидејќи Фленсбург сака само краткорочно решение, што не е прифатлива варијанта за ракометарот.

Бундеслигашот, кој е ривал на Вардар во групите од Лигата на шампионите, не може да смета на повредените Хајнл и Гола, а Халд уште не може да игра на највисоко ниво поради повредата.