ДРАМА во Радовиш – домашните во финишот најдоа лек за Струга

Тимот на Радовиш славеше во интересен и неизвесен натпревар до самиот крај против составот на Струга со 26-24. Иако можеаа многу порано да го решат победникот, сепак, избраниците на Љупче Мијалов дури во последната минута можеа да бидат сигурно дека бодовите остануваат дома.

Во првите петнаесетина минути се играше гол за гол, до 7-7, пред стружани први да се одлепат на предност поголема од еден гол, 7-9. Радовишани преку Долдуров израмнија на 9-9, а до крајот на првиот дел успеаја и да поведат со плус три 14-11. Новото засилување на Струга, Вукашин Ракоција, се погрижи за минус два на пауза, откако погоди за 14-12.

На стартот на вториот дел Радовиш ја одржуваше разликата, но во 40 минута, по неколку интервенции во серија на голманот Јовановски, Струга израмни на 16-16. Гостите водеа со 19-20, но потоа не успеваа на два пати да го совладаат голманот Паунов и радовишани со серија од три гола имаа водство од 22-20.

Органиџиев погоди од тешка позиција за 23-20 на осум минути до крајот, a беше и 24-21. Стружани имаа шанса за реми, но Илиевски промаши контра и беа казнети за 25-23. Избраниците на Наум Танески згрешија уште една во последната минута, но и Радовиш не беше активен, па топката им беше одземена.

Рајатовски на дваесетина секунди до крајот даде гол за 25-24, но Ивица Илиев ја запечати победата на Радовиш, четврта оваа сезона.

26 - 24
Конечен резултат

Место

Спортска сала „25 МАЈ“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
РАДОВИШ1426Победа
СТРУГА1224Пораз

РАДОВИШ

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Славјан Пауновголман00
3Зоран Стојановскилево крило02
4Александар Марковлев бек20
7Александар Долдуровлево крило03
9Спасе Ѓоргиевдесно крило02
10Здравко Постоловцентрален бек06
11Филип Костадинов-00
14Јован Ѓоргиевлев бек00
15Аце Спасовлев бек00
18Ангелче Органџиевлев бек05
23Кристијан Ристовлево крило00
24Мартин Трајковскиголман00
81Мартин Ситновски-00
72Ивица Илиевцентрален бек08
 Вкупно 226

СТРУГА

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Владо Затаракоскиголман00
2Петар Маркоски-00
5Бобан Савески-00
7Пеце Рајатоскидесно крило03
10Вук Лакичевиќдесен бек15
11Тодор Јанкулоскидесно крило00
12Мартин Јовановскиголман00
14Славиша Димитријескицентрален бек02
18Богдан Николиќцентрален бек02
23Игор Илиевскилево крило07
24Ненад Костоскилево крило00
25Вукашин Ракочијалев бек15
44Дарио Симоноскипивот00
99Кристијан Трајкоскицентрален бек00
 Вкупно 224

Officials

Судии:Делегат:
МИТРЕВСКИ ДИМИТАР
ТОДОРОВСКИ БЛАГОЈЧЕ
НАЧЕВСКИ МАРЈАН
ПозЕкипаНПРЛБ
1ОХРИД12120036
2ПРОЛЕТ1280424
3СТРУГА1261519
4Г.А.-КЛ71251616
5РАДОВИШ1250715
6ЈУНИОР К.В.1231810
7АСТРАИОН1211104