Денеска на терените: Томовски и Миркуловски на важни дуели

Меѓу малкуте натпревари кои ќе бидат одиграни денеска се и четири средби во Бундес лигата на кои ќе се најдат двајца интернационалци од Македонија.

Мартин Томовски со тимот на Лудвигсхафен има средба против Лајпциг која е битка за опстанок. Бодовите се потребни, а формата на македонскиот репрезентативец е на високо ниво.

Филип Миркуловски со Вецлар, пак, ќе го пречека Есен и се очекува победа. Тука домашниот терен треба да биде предност и да се освојат бодови.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

17:00ч

ДР КОНГО – КЕНИЈА (Шампионат на Африка, жени)

ПАОК – ДИОМИДИС АРГУС (Грција, А1)

19:00ч

КОБУРГ – БАЛИНГЕН (Германија, Бундес лига)

ЛЕМГО – БЕРГИШЕР (Германија, Бундес лига)

ЛУДВИГСХАФЕН – ЛАЈПЦИГ (Германија, Бундес лига)

ВЕЦЛАР – ЕСЕН (Германија, Бундес лига)

КАМЕРУН – НИГЕРИЈА (Шампионат на Африка, жени)

20:15ч

ФАДИ ВИНТЕРТУР – КАДЕТЕН (Швајцарија, плеј-оф)