Денеска на терените: Супер лигата го добива последниот член, Радовиш и Шампион играат бараж

Тимовите на Радовиш и Шампион денеска ќе ја имаат клучната битка во завршницата од сезоната. Ова е средбата на која ќе биде комплетирана Супер машката лига за следната сезона бидејќи со овој дуел се решава прашањето за тоа кој тим ќе го затвори списокот на учесници во најсилната лига за следната сезона.

На денешниот дуел кој се игра во Неготино секако мора да има победа и ќе нема многу можност за тактизирање. Неблагодарно е да се прогласува и фаворит иако дефинитивно предноста оди на страната на суперлигашот Радовиш.

Како што се одвиваат работите пред оваа средба за очекување е да има интересен ракомет и нијанси да пресудат за местото во Супер лигата.

Што се однесува до другите натпревари денеска вниманието ќе го привлечат и натпреварите од Куповите на Шпанија и Португалија. Таму за титули се борат Дарко Димитриевски и Никола Митревски.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

09:00ч

АКБУЗАТ – СУНГУЛ (Русија Супер лига, плеј-аут)

11:00ч

ВИНКОВЦИ – ДУБРОВНИК (Хрватска, Премиер лига, плеј-аут)

12:00ч

БИХ – ЛЕТОНИЈА (Квалификации за ЕП, жени)

КЕЛЦЕ – ВИСЛА ПЛОЦК (Полска Супер лига)

13:00ч

КАУСТИК – ЧЕЛЈАБИНСК (Русија Супер лига, плеј-аут)

13:30ч

ФЛЕНЗБУРГ –ХАНОВЕР (Германија, Бундес лига)

КОПЕНХАГЕН – ХЕРНИНГ ИКАСТ (Данска, Сантандер куп, жени)

14:00ч

ГРЦИЈА – ИТАЛИЈА (Квалификации за ЕП, жени)

16:00ч

ШАРТР – СТ. РАФАЕЛ (Франција 1)

ФУКСЕ БЕРЛИН – КОБУРГ (Германија, Бундес лига)

ЛАЈПЦИГ – БЕРГИШЕР (Германија, Бундес лига)

МЕЛЗУНГЕН – ВЕЦЛАР (Германија, Бундес лига)

НОРДХОРН – ЛЕМГО (Германија, Бундес лига)

НФХ НИК – ОДЕНЗЕ (Данска, Сантандер куп, жени)

РАДОВИШ – ШАМПИОН (Македонија, Бараж за Супер лига)

17:00ч

ФАРСКИ ОСТРОВИ – ИЗРАЕЛ (Квалификации за ЕП, жени)

ДЕСАУЕР – ХАМ ВЕСТФАЛЕН (Германија, Бундес лига 2)

18:00ч

БЕНФИКА – ПОРТО (Куп на Португалија)

20:30ч

СИНФИН – БАРСЕЛОНА (Шпанија, Куп Асобал)