ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Еурофарм Пелистер со голем предизвик, му гостува на некогашниот европски првак

Денеска во центарот на вниманието на македонската јавност ќе биде гостувањето на Еурофарм Пелистер во Шпанија кај составот на Бидасоа Ирун во Лигата на Европа.

Шпанскиот тим беше европски шампион во 1994/95, но иако сега не е од првиот ешалон, има одреден квалитет и не треба да биде потценет.

Стратегот на битолчани Ларс Валтер има големи проблеми со составот и повредите, но сите што отпатуваа во Шпанија ќе мора да го дадат својот придонес во борбата за трета победа во оваа сезона.

Покрај натпреварот на битолчани, ќе се играат уште 11 средби во Лигата на Европа, а интересно би требало да биде во Нашице, каде ќе се соочат Нексе и Гранољерс и во Берлин, каде ќе играат Фуксе и Архус.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ:

18:00 БЈЕЛОВАР – ЛОКОМОТИВА ЗАГРЕБ (ХРВАТСКА)

20:15 МИТЈИЛАНД – МОРС (ДАНСКА)

17:00 ВЕСПРЕМ КФТ – ПРЕШОВ (ЛИГА НА ЕВРОПА)

18:45 ЕКС – ИШТАД (ЛИГА НА ЕВРОПА)

18:45 ФЕРЕНЦВАРОШ – ВАЛУР (ЛИГА НА ЕВРОПА)

18:45 ФУКСЕ БЕРЛИН – АРХУС (ЛИГА НА ЕВРОПА)

18:45 НЕКСЕ – ГРАНОЉЕРС (ЛИГА НА ЕВРОПА)

20:45 АГУАШ САНТАШ – МОТОР ЗАПОРОЖЈЕ (ЛИГА НА ЕВРОПА)

20:45 АЛПЛА ХАРД – БАЛАТОНФУРЕДИ (ЛИГА НА ЕВРОПА)

20:45 БЕНФИКА – МОНПЕЛЈЕ (ЛИГА НА ЕВРОПА)

20:45 БЕНИДОРМ – ФЛЕНСБУРГ (ЛИГА НА ЕВРОПА)

20:45 БИДАСОА ИРУН – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР (ЛИГА НА ЕВРОПА)

20:45 ГЕПИНГЕН – КАДЕТЕН ШАФХАУЗЕН (ЛИГА НА ЕВРОПА)

20:45 СКЈЕРН – СПОРТИНГ ЛИСАБОН (ЛИГА НА ЕВРОПА)

20:30 ЛИМБУРГ – ХАШТ (БЕНЕ ЛИГА)

20:45 ВИСЕ – ТАХОС (БЕНЕ ЛИГА)

14:30 АКБУЗАТ – ДИНАМО АСТРАХАН (РУСИЈА)

17:00 ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ – ЗЕНИТ (РУСИЈА)

17:00 КРАСНОДАР – САРАТОВ (РУСИЈА)