ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Генералка за Македонија, Црна Гора ќе го даде патоказот за ЕП

Ракометарите кои се дел од репрезентацијата на Македонија со исклучок на Велко Маркоски денеска ќе го одиграат последниот натпревар пред почетокот на Европското првенство и против Црна Гора ќе ја имаат генералката за овој шампионат.

Средбата се игра од 19:30 часот во Терме Лашко во Словенија, па ова ќе биде натпревар на кој дефинитивно ќе се види до каде е формата и дали нешто е поправено после лошото издание во нападот против Словенија.

Денеска покрај овој натпревар има уште неколку други средби, па може да се очекуваат интересни дуели.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

10:00ч

БУЗАУ – РАМНИЦУ ВЛЧЕА (Романија 1, жени)

ЧСМ СЛАТИНА – ЧСМ БУКУРЕШТ (Романија 1, жени)

11:00ч

ПОЛСКА – ПОРТУГАЛИЈА (Пријателска средба)

13:00ч

ШПАНИЈА – РУСИЈА (Пријателска средба)

14:30ч

НОРВЕШКА – СРБИЈА (Пријателска средба)

15:00ч

ФИНСКА – ГРЦИЈА (Квалификации за СП 2021)

ВЕНДИСЕЛ – РОСКИЛДЕ (Данска 2, жени)

ХЕРНИНГ ИКАСТ – СТОРХАМАР (Куп на ЕХФ, жени)

15:30ч

ПОДРАВКА – МАГУРА (Куп на ЕХФ, жени)

15:45ч

ЃЕР – ДУНАЈВАРОШ (Унгарија 1, жени)

16:00ч

РАНДЕРС – СИЛКЕБОРГ (Данска 1, жени)

РИНГСТЕД – ДХГ (Данска 2, жени)

БУРГ ДЕ ПАЖ – ПАРИЗ 92 (Франција 1, жени)

БАЕР ЛЕВЕРКУЗЕН – БОРУСИЈА ДОРТМУНД (Германија, Бундес лига 1, жени)

17:00ч

ФРАНЦИЈА – ДАНСКА (Пријателска средба)

ЛУБЛИН – БИСТРИЦА (Куп на ЕХФ, жени)

ШИОФОК – КОПЕНХАГЕН (Куп на ЕХФ, жени)

БРЕСТ – МЕРИЊАК (Франција 1, жени)

НАНТ – ФЛЕРИ (Франција 1, жени)

18:00ч

ФРЕДРИКСТАД – БЈАСЕН (Норвешка 1, жени)

ГЈЕРПЕН – ФОЉО (Норвешка 1, жени)

МОЛДЕ – АКЕР (Норвешка 1, жени)

ОПСАЛ – КРИСТИЈАНСАНД (Норвешка 1, жени)

ТЕРТНЕС – ФАНА (Норвешка 1, жени)

19:00ч

БИТИГХАЈМ – ЛАДА ТОЉАТИ (Куп на ЕХФ, жени)

БАНИК МОСТ – ТУРИНГЕР (Куп на ЕХФ, жени)

19:30ч

МАКЕДОНИЈА –ЦРНА ГОРА (Пријателска средба)