ДЕНЕСКА НА СП: Македонија по „берба“ на „лалиња“

Репрезентацијата на Македонија денес го игра вториот натпревар на Светското првенство 2023, кое се одржува во Полска и Шведска.

Ривал на Македонија ќе биде репрезентацијата на Холандија, која е во подем, репрезентација која што на Европското првенство 2022 беше едно од изненадувањата освојувајќи ја 10. позиција.

Се очекува македонската репрезентација и на денешниот натпревар да има голема поддршка од трибините во „Таурон Арена“ во Краков, така што избраниците на Кире Лазаров ќе имаат мотивација повеќе да го остават срцето на терен и да се изборат за поволен резултат против селекцијата на Штафан Олсон.

Во првото коло, нашата репрезентација беше убедливо поразена од Норвешка, додека „лалињата“ целосно ја надиграа Аргентина и обезбедија два лесни бода на свое конто.

Освен дуелот меѓу Македонија и Холандија, денес ќе бидат одиграни уште седум натпревари на Мундијалот. Во групата Ф, во која се наоѓа и Македонија, ќе играат Норвешка и Аргентина. Голем фаворит на овој натпревар е скандинавската селекција.

Денес со три натпревари во Лигата на шампионите во женска конкуренција ќе биде комплетирано 11. коло. Свој настап ќе имаат двете интернационалки од Македонија, Моника Јанеска и Ивана Гакидова, кои со Коњалти ќе бркаат пласман во четвртфиналето во Европскиот Куп.

На сите натпревари од Мундијалот можете да се обложувате во спортските обложувалници Моцарт.

ДЕНЕСКА НА СП:

18:00 МАКЕДОНИЈА – ХОЛАНДИЈА (СВЕТСКО ПРВЕНСТВО)

Моцарт коефициенти 1 (5.60) X (11.0) 2 (1.20)

18:00 БЕЛГИЈА – ТУНИС (СВЕТСКО ПРВЕНСТВО)

Моцарт коефициенти 1 (4.90) X (10.0) 2 (1.25)

18:00 ЕГИПЕТ – МАРОКО (СВЕТСКО ПРВЕНСТВО)

Моцарт коефициенти 1 (1.01) X (25.0) 2 (22.0)

18:00 ГЕРМАНИЈА – СРБИЈА (СВЕТСКО ПРВЕНСТВО)

Моцарт коефициенти 1 (1.70) Х (8.00) 2 (2.55)

20:30 ДАНСКА – БАХРЕИН (СВЕТСКО ПРВЕНСТВО)

Моцарт коефициенти 1 (1.01) Х (25.0) 2 (22.0)

20:30 ХРВАТСКА – САД (СВЕТСКО ПРВЕНСТВО)

Моцарт коефициенти 1 (1.01) Х (25.0) 2 (22.0)

20:30 КАТАР – АЛЖИР (СВЕТСКО ПРВЕНСТВО)

Моцарт коефициенти 1 (1.25) Х (12.85) 2 (6.70)

20:30 НОРВЕШКА – АРГЕНТИНА (СВЕТСКО ПРВЕНСТВО)

Моцарт коефициенти 1 (1.02) Х (23.0) 2 (19.0)

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ:

14:00 КАСТАМОНУ – СТОРХАМАР ( ЛИГА НА ШАМПИОНИ)

14:00 ПАРИЗ – ВАЛЧЕА (ЛИГА НА ЕВРОПА)

14:00 ШИОФОК – ДОРТМУНД (ЛИГА НА ЕВРОПА)

16:00 ЕСБЈЕРГ – РАПИД БУКУРЕШТ (ЛИГА НА ШАМПИОНИ)

16:00 МЕЦ – БУДУЌНОСТ (ЛИГА НА ШАМПИОНИ)

16:00 ПОДРАВКА – ДЕБРЕЦЕН (ЛИГА НА ЕВРОПА)

16:00 БЕНФИКА – КОЊАЛТИ (ЕВРОПСКИ КУП)

18:00 ФАНА – ИКАСТ (ЛИГА НА ЕВРОПА)

18:00 ВАЦ – ТУРИНГЕР (ЛИГА НА ЕВРОПА)

19:00 ГУАРДЕС – Х 71 (ЕВРОПСКИ КУП)