Дабевска и Јонијас елиминирани во Челенџ во Португалија

Поранешната ракометарка на Куманово, пивотот Сања Дабевска заврши со настапите од Челенџ купот уште на старот откако на првиот меч против тимот на ЦЈБ Марина претрпе пораз од 19:28. Иако Јонијас победи на реваншот со 18:15 немаше можност за пласман понатаму бидејќи во вкупниот резултат тимот од Португалија обезбеди пласман во следната рунда.

Дабевска на првиот дуел постигна четири гола и беше втор стрелец, додека на вториот дуел немаше погодоци, а имаше едно исклучување. Инаку, уште после првиот меч беше јасно дека тимот на Јонијас е пред елиминација бидејќи и двете средби се играа во Португалија.