Германија има џокер за мега пресметката со Франција

По изборениот пласман во четвртфиналето селекторот на германскиот национален тим Алфред Гисласон реши да повика уште еден играч во пресрет на завршницата.

Гисласон досега се потпираше на 16 играчи, а за последните натпревари бројката ја зголемува за уште едно име.

Дополнителен повик доби пикерот Тим Зечел, кој е веќе со тимот во Гдањск. 26-годишниот ракометар е член на бундеслигашот Ерланген и на 4 натпревари во дресот на Германија има постигнато 5 голови.

Пол Друкс, кој го пропушти дуелот со Норвешка (единствен пораз на Германија) поради настинка е со тимот, но неизвесен е неговиот настап.

Четвртфиналето меѓу Германија и олимпискиот првак Франција се игра во Гдањск на 25 јануари (среда) со почеток во 20:30 часот.