Во Скопје навивачите се неверојатни, се чувствував како да играме пред полн фудбалски стадион!

Голманот на екипата на Кил, Дарио Квенштет во изјава за германски медиуми вели дека еден од најнезаборавните моменти во неговата кариера е настапот во Скопје.

Тој го помети гостуваето во СЦ „Јане Сандански“ по навивањето и поддршката од трибините. Вели дека и покрај тоа што Кил успеал да победи вардарци добиле голема поддршка.

„Од натпреварите во Лигата на шампионите се сеќавам на гостувањето во Скопје. Иако го победивме Вардар на тој натпревар и бевме подобри на теренот во секој поглед од играта навивачите дадоа неверојатна поддршка на своите миленици. Дури имаше и пиротехника во салата. Се чувствував како да се наоѓам на фудбалски стадион, а не во сала. Досега никогаш не сум видел нешто слично на натпреварите во ракомет“, веи Квенштет.

Кил славеше на дуелот во Скопје сезонава убедливо и го има првото место во групата што значи и директен пласман во четврт-финалето од Лигата на шампиони, но поради паузата уште не е познато што и како ќе се случува.

Инаку, Бундес лигата исто така е во прекин, а ракометарите на Кил превентивно беа и во карантин.