Водечките чекаат нови бодови

Екипите на Металург РА и Скопје 2020 кои ги имаат првите две позиции во Групата Б од Првата машка лига денеска се очекува да немаат поголеми проблеми за нови бодови на натпреварите кои се играат во Куманово.

Металург влегува како фаворит против Текстилец, додека Скопје 2020 против Македонија Ѓорче Петров. Тука секој резултат при кој Металург и Скопје 2020 би останале без три бода би бил изненадување.

Дербито е за Куманово и Вардар Неготино. Кумановци играат сè подобро и покажуваат подобрување на формата, додека Вардар Неготино никако да заигра стандардно што се одразува и на играта на теренот.

Оттаму ова ќе биде ден во кој можат да се решат многу работи односно Вардар Неготино да се најде во тешка позиција и во последниот викенд да мора да се бори за плеј-оф или да се врати во подобра позиција и да има повеќе шанси следната седмица.

ПРВА МАШКА ЛИГА, ГРУПА Б

РЕЗУЛТАТИ ОД 4. КОЛО

ВАРДАР НЕГОТИНО – СКОПЈЕ 2020         32:38 (ИЗВЕШТАЈ)

ДЕЛЧЕВО ВАРДАР – КУМАНОВО             23:35 (ИЗВЕШТАЈ)

ТЕКСТИЛЕЦ – ПАРТИЗАН 2016   25:22 (ИЗВЕШТАЈ)

МАКЕДОНИЈА ЃП – МЕТАЛУРГ РА           22:39 (ИЗВЕШТАЈ)

ДВОЈКИ ЗА 5. КОЛО

НЕДЕЛА, 18 ОКТОМВРИ

12:15ч

МЕТАЛУРГ РА – ТЕКСТИЛЕЦ

Судии: Илија Давидовски и Бобан Стојановски од Скопје. Делегат: Зоран Јовановски од Штип.

14:30ч

КУМАНОВО – ВАРДАР НЕГОТИНО

Судии: Димитар и Дејан Георгиевски од Скопје. Делегат: Марјан Начевски од Скопје.

16:45ч

СКОПЈЕ 2020 – МАКЕДОНИЈА ЃП

Судии: Драган Јовановски од Штип и Иван Јованов од Радовиш. Делегат: Живко Андонов од Радовиш.

19:00ч

ПАРТИЗАН 2016 – ДЕЛЧЕВО ВАРДАР

Судии: Методија и Михајло Илиевски од Битола. Делегат: Тодор Јосмов од Велес.

* Натпреварите се играат во салата во СОУ „Перо Наков“ во Куманово.

ТАБЕЛА: 1. Металург РА 12 бода (145:90); 2. Скопје 2020 – 12 (146:106); 3. Куманово 9 (116:90); 4. Текстилец 6 (79:80)…