Веспрем со камата му го наплати долгот на Еурофарм

Македонскиот вицепрвак Еурофарм Работник загуби во претпоследниот натпревар од регуларниот дел на сезоната во регионалната СЕХА лига. Битолчани беа поразени од Веспрем со убедливи 35-24, кој се одмазди за високиот пораз на првиот натпревар.

Победникот беше решен уште по првото полувреме, кога домашниот тим го доби со 17-10. Веспрем поведе со 6-0 на стартот, но Еурофарм набрзина се врати на 6-3. Во продолжение намали и на 9-7, но по голот на Петровски за 13-10 во 24. минута не погоди до крајот на полувремето.

Кризата продолжи и на стартот на вториот дел, Дејвис не ги штедеше најдобри ракометари кои донесоа дури плус 13 за Веспрем, 28-15. До крајот немаше никакви дилеми околу победникот, па само се чекаше разлика со која ќе победи домашниот тим.

Најдобри стрелци кај Веспрем беа Гајиќ и Нилсон со пет голови, како и Штрлек, Манасков и Борозан со по четири, додека Петровски постигна четири за Еурофарм. За македонскиот тим останува да го одигра уште натпреварот против Спартак Москва на гости.