Веспрем и Мешков Брест со привилегии во СЕХА, Вардар ќе мора да игра плус шест средби!

По неколку одложувања, на 17 декември ќе започне десеттото јубилејно издание на регионалната СЕХА лига.

Тоа што беше одамна познато, денеска го потврди и Извршниот Комитет на СЕХА. Унгарскиот Веспрем и белорускиот Мешков Брест побараа да не играат во регуларниот дел и нивното барање беше прифатено. Тие две екипи се пласирани во четвртфиналето.

Образложението е дека двата тима играат и во домашните шампионати, имаат набиен распоред и тешко е организираат уште шест средби. За разлика, од нив најтрофејниот тим во СЕХА, Вардар ќе мора да игра и во регуларниот дел.

Екипите се поделени во две групи од по пет клуба. Ќе се игра регуларен дел, па првите три екипи од двете групи ќе играат осминафинале, па четвртфинале и Ф4 турнир.

Група А
Загреб
Металопластика
Еурофарм Пелистер
Татран Прешов

Веспрем

Група Б

Вардар
Мотор Запорожје
Нексе
Војводина

Мешков Брест

Еурофарм Пелистер ќе игра против Металопластика на 21 декември од 17:45 часот, додека Вардар дополнително ќе дознае каде и против кого ќе игра на првиот меч.