Вардар киксираше во Битола, битката за титулата продолжува до последно коло

Поразот на Вардар во Битола значи дека нема да може порано да ја прослави титулата и ќе мора до крај да се бори за трофејот. Вардарци имаат подобар меѓусебен дуел (на првиот дуел победија со 35:27), но ќе мора да се одработи на ниво на последните четири дуели. Секој бод е важен и оној што ќе киксира тој ќе се најде во полоша ситуација.

Еурофарм Пелистер одигра одлична средба против Вардар во која успеа да стигне до победа од 29:25 и го направи првенството интересно до крајот. Вардарци се со предност во меѓусебниот дуел, но до крајот на сезоната сега мора да се добие секој натпревар.

Од почетокот на средбата екипата на Еурофарм Пелистер имаше водство кое беше од гол до два. Се играше мирно од двете страни, а вардарци повеќе делуваа тактички на теренот и не форсираа. Имаа резултат кој им одговара така што составот од Битола беше тој кој беше во водство.

Највисоката предност која ја имаа домашните беше три гола и тоа само при 10:7, на што следуваше брз одговор од вардарци. Голманите на Еурофарм Пелистер беа порасположени и тоа овозможуваше да се има водство.

Сепак, и во таква игра тимот на Вардар успеа да намали, а на полувреме резултатот беше 13:12 за екипата на Еурофарм Пелистер.

Второто полувреме имаше интересен почеток. Тимот на Вардар брзо дојде до водство. Со два гола направи 14:13, а потоа следуваше подобра игра во која се обезбеди плус три. Во 38. минута со голот на Чупиќ, Вардар стигна до 18:15.

Тука следуваше неколку минути игра во која Вардар имаше контрола, а потоа следуваше најлошиот период од играта за вардарци. Се редеа грешки, шутеви надвор од голот или шутеви кои завршуваа со одбрана на Хендави. Тоа беше причина за повеќе од десет минути да нема гол. Во овој период Еурофарм Пелистер стигна до голем пресврт. Стигна до плус пет, поведе со 26:21 така што почна да се најавува сензација.

До крајот на средбата вардарци успеаја да исконтролираат и да намалат. Останаа во плус во меѓусебниот дуел со Еурофарм Пелистер, но до крајот на сезоната ќе биде интересно бидејќи никој не смее да си дозволи кикс.

29 - 25
Конечен резултат

Место

Спортска сала „Боро Чурлевски“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР1329Победа
ВАРДАР 19611225Пораз

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

# Играч Позиција Исклучување Голови
3Гоце Ојлескилево крило00
4Никола Маркоскипивот12
6Бојан Маџовскилево крило11
7Дејан Кукуловскилев бек00
10Томислав Кушанпивот04
11Невен Стјепановиќдесен бек02
13Мирко Радовиќдесен бек07
14Марио Танкоскицентрален бек03
18Јосип Периќцентрален бек07
19Ненад Костескидесно крило01
21Градимир Чаневскиголман00
24Милорад Кукоскилев бек01
27Дарио Петровскилев бек00
30Мартин Велковскидесен бек01
66Милан Ѓукиќдесно крило00
88Карим Хендавиголман00
 Вкупно 229

ВАРДАР 1961

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Борко Ристовскиголман00
2Васко Шеваљевиќлев бек02
3Патрик Валчакпивот00
4Томислав Јагуриновскидесен бек00
5Стојанче Стоиловпивот11
9Гоце Георгиевскидесно крило05
11Мартин Карапалевскицентрален бек00
15Кристијан Дисингерлев бек23
18Ловро Јотиќцентрален бек03
21Глеб Каларашпивот10
27Иван Чупиќдесно крило15
28Филип Талескилев бек00
31Тимур Дибировлево крило06
44Јосип Векиќдесен бек00
97Марко Мишевскилев бек00
98Марко Кизиќголман00
 Вкупно 525

Officials

Судии:Делегат:
НАЧЕВСКИ ЃОРЃИ
НИКОЛОВ СЛАВЕ
НАУМОВСКИ РУСЕ

СУПЕР МАШКА ЛИГА – ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1МЕТАЛУРГ22701515