Валчеа и Нант со први победи во ЛЕ, Седлоска и Локомотива Загреб поразени дома

Викендов на програмата беа натпреварите во Лигата на Европа и Европскиот куп во женска конкуренција. Андреа Седлоска со Локомотива Загреб доживеа пораз на домашен терен, таа беше дел од тимот, но немаше бројки зад своето име.

Во Лигата на Европа првите победи во групната фаза ги остварија екипите на Валчеа и Нант, а истоа така и останатите фаворити ја оправдаа улогата и остварија победи.

Во Европскиот куп се играа натпреварите од осмина-финалето и веќе се познати некои од патниците во четврт-финалето. Наиса од Србија е елиминиран од Х71 од Фарски острови, а Бекамент беше поуслешен од Венло од Холандија.

РЕЗУЛТАТИ, ЛИГА НА ЕВРОПА

БИТИГХАЈМ – БАЈА МАРЕ 39:20 (19:11)

СТРОХМАР – ТОЉАТИ 34:29 (18:13)

БЕСАНСОН – СОЛА 32:39 (16:22)

ХЕРНИНГ – МАГУРА 31:28 (17:12)

ЛОКОМОТИВА ЗАГРЕБ – МОСОНМАЃАРОВАР 19:22 (11:12)

ШАМБЕРИ – ВИБОРГ 24:27 (11:17)

ВАЛЧЕА – ВАЦИ 39:29 (21:11)

ЗАГЛЕБИЕ – НАНТ 26:27 (12:13)

РЕЗУЛТАТИ, ЕВРОПСКИ КУП

Х 71 – НАИСА 30:26 (16:13)  69:64

ДУНАЈСКА СТРЕДА – КРИСТИАНШТАД 21:23 (13:12)

БЕКАМЕНТ – ВЕНЛО 27:24 (15:9) 59:55

ЕЛЧЕ МУСТАНГ – МАКАБИ АРАЗИМ РАМАТ 29:22 (15:11) 63:38

ГРАН КАНАРИА – ИЗМИР 36:27 (21:10) 64:55

ГАЛИЧАНКА ЛВИВ – БРИКСЕН 10:0 46:29