Блажески ја водеше Струга до победа во Радовиш

На гостувањето во Радовиш, кај истоимениот состав, Струга славеше победа со 22:19 во рамките од првото коло од Супер лигата.

Екипата на Радовиш по пет минути игра имаше водство од 3:2 со головите на Стојановски, Органџиев и Трајанов. Избраниците на Наум Танески со серија од 2:0 стигнаа до минимално водство од 4:3. Во следните минути се играше израмнето, а по 15 минути игра резултатот беше 7:7.

Неизвесноста на теренот продолжи до крајот на првото полувреме. Струга на моменти имаше можност да се одлепи на два разлика при водство од 8:7 и 9:8, но домаќините не дозволуваа противникот да направи поголема предност, па после 30 минути игра, Струга замина со предност од 11:10.

Во второто полувреме составот на Струга конечно дојде до два позитива, 12:10. Гостинската екипа направи неколку технички грешки и поради тоа, Радовиш повторно се врати во игра за освојување на бодовите и по долго време конечно дојде до водство, 13:12. Ова се случи после десет минути игра во вториот дел.

За неколку минути, ракометарите на Струга го вратија водството и преку Блажевски во 48. минута имаа предност од 16:14. Црногорскиот интернационалец, Кастратовиќ ги донесе највисоките три гола разлика за неговата екипа, 17:14. Струга во последните пет минути рутински го одржа своето водство и заслужено се израдува на бодовите во новата сезона од Супер лигата.

Најефикасен на натпреварот беше ракометарот од Струга, Бобан Блажевски со 11 гола. Во Радовиш, Зоран Стојановски беше прв стрелец со четири погодоци.

Струга во второто коло на свој терен го пречекува Охрид во езерското дерби. Составот на Радовиш ќе гостува во Скопје кај актуелниот шампион на Македонија, Вардар.

19 - 22
Конечен резултат

Место

Спортска сала „25 МАЈ“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
РАДОВИШ1019Пораз
СТРУГА1122Победа

РАДОВИШ

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Славјан Пауновголман01
2Филип Митев-00
3Зоран Стојановскилево крило04
7Александар Долдуровлево крило10
9Спасе Ѓоргиевдесно крило01
10Здравко Постоловцентрален бек02
11Аце Спасовлев бек00
12Александар Ристовголман00
16Александар Мицевголман00
18Ангелче Органџиевлев бек03
19Дино Мехиќдесен бек12
23Кристијан Ристовлево крило01
71Филип Трајановдесно крило01
77Александар Вујниќ-13
88Томче Трајчевскипивот11
90Филип Костадинов-00
 Вкупно 419

СТРУГА

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Владо Затаракоскиголман00
2Петар Маркоски-00
4Христијан Крстаноскилев бек03
5Бобан Савески-00
6Филип Пајкоскипивот00
7Бобан Блажескидесно крило011
9Пеце Ѓорѓиоскипивот12
11Тодор Јанкулоскидесно крило00
12Никола Матовиќголман00
13Петар Ферукоскипивот00
14Мартин Табаковски-10
20Ивица Дукоскицентрален бек00
22Владан Кастратовиќцентрален бек03
24Ненад Костоскилево крило02
3Славе Јанковскилево крило21
 Вкупно 422

Officials

Судии:Делегат:
ГЕОРГИЕВСКИ ДЕЈАН
ГЕОРГИЕВСКИ ДИМИТАР
МЕТАЛАРИ КАМЕР