Битолчани беа на големи маки во Охрид, но се израдуваа на крај

Охриѓани се покажаа во одлично издание, но не успеаја да издржат 60 минути за да дојдат до подобар епилог против Еурофарм Пелистер, па гостите си заминаа со три бода откако победија со 27:25.

Од почетокот на средбата се влезе во големо надигрување. Охрид успеа да отвори одлично и брзо да казни неколку грешки и опуштеност на противникот за да влезе во средбата со 7:3. Овие плус четири доведоа до интересно продолжение на средбата. Гостите мораа постојано да протискатааи да се потрудат да дојдат до враќање во натпреварот.

Брауновиќ бранеше на одлично ниво и им помагаше на колегите да бидат во постојана предност од 2-3 гола. Сепак, противникот имаше поголем избор на ракометари и тоа го користеше да стигне до намалување н еден гол негатива. При 11:10, тимот на Охрид одново дојде на плус три и имаше 14:11 и 15:12, но на одмор беше само еден разлика, 15:14.

Вториот дел веќе стана уште поинтересен откако тимот на Еурофарм Пелистер го крена нивото на игра и дојде до брзо израмнување на 17:17, а веднаш потоа и до водство од 18:17. Како одминуваше времето предноста почна да растеп, па се дојде и до 23:20 кога веќе сите работи како да најавуваа победа за гостите.

Сепак, не беше така лесно бидејќи охриѓани се вратија на гол разлика и на 2-3 минути до крајот повторно беа во акција за изненадување. На 25:26 и минута до крајот Бабиќ побара тајм-аут, а Табоада реализираше за плус два. Во следниот напад Кизиќ уште еднаш одбрани и ја потврди добрата форма од целото второ полувреме, па го одбрани Еурофарм Пелистер за победа од 27:25 и три тешки бодови од гостувањето во Охрид.

25 - 27
Конечен резултат

Место

СРЦ „Билјанини извори“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ОХРИД1525Пораз
ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР1427Победа

ОХРИД

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Јагош Брауновиќголман00
4Крсте Андоновскилево крило02
6Филип Кривокапиќцентрален бек00
8Наум Костовдесно крило00
10Филип Николовдесен бек12
11Мице Шилеговдесно крило06
12Христијан Коваческиголман00
14Михајло Младеновиќлев бек02
19Иван Тасескипивот01
21Филип Грубор-00
24Мартин Манасковлев бек14
34Мартин Ивановскицентрален бек00
35Николче Ристескилево крило00
44Стефан Додиќцентрален бек16
55Христијан Димитриескипивот00
77Алекса Милошевиќ-02
 Вкупно 325

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Матео Марашдесен бек05
3Гоце Ојлескилево крило00
4Никола Маркоскипивот11
6Бојан Маџовскилево крило01
7Дејан Кукуловскилев бек00
9Стипе Мандалиниќлев бек04
12Мартон Секељголман00
14Марио Танкоскицентрален бек00
18Јосип Периќцентрален бек07
19Ненад Костескидесно крило00
24Милорад Кукоскилев бек00
30Мартин Велковскидесен бек00
32Јосип Божиќ Павлетиќдесно крило02
59Елмир Граџанпивот01
97Рение Табоадацентрален бек16
98Марко Кизиќголман00
 Вкупно 227

Officials

Судии:Делегат:
МЕТАЛАРИ ИСМАИЛ
НИКОЛОВСКИ НЕНАД
ЈАНЕВСКИ ЉУПЧО

СУПЕР МАШКА ЛИГА – ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР13120136
2ВАРДАР 196113120136
3БУТЕЛ13100330
4ПРОЛЕТ1380524
5ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 21372423
6ТИКВЕШ 20141370621
7ОХРИД1361619
8МЕТАЛУРГ1360718
9ПРИЛЕП1340912
10СТРУГА1331910
11РАДОВИШ1310123
12СКОПЈЕ 20201300130