Андоновски го сруши „својот“ Охрид – Тиквеш фаќа залет кон Европа

Екипите кои претендираат за место на европска сцена, Охрид и Тиквеш, денеска во спортската сала „Билјанини извори“ ја имаа првата пресметка од плеј-оф фазата во Супер машката лига. Четата на Горан Андоновски со денешната победа над Охрид од 28:26 успеа да направи исчекор и со првата освоена победа во плеј-оф натпреварувањето се искачи на 4. позиција на табелата.

Гостинската екипа од Кавадарци ги искористи речиси сите грешки на домаќинот во воведниот дел и по пет минути игра дојде до водство од 3:0. Ракометарите на Раде Стојановиќ првиот гол на натпреварот го постигнаа по осум минути игра преку Кривокапиќ. При водство на Тиквеш од 5:2, следуваше серија од 3:0 на домаќините, кои со погодоците на Николов, Тасески и Андоноски, го изедначија резултатот на 5:5.

Кавадарчани не дозволија Охрид да направи целосен пресврт и со поголема ангажираност во следниот период повторно имаа резултатска позитива, која во 20. минута беше плус четири гола разлика, 10:6. Голманот на Охрид, Брауновиќ, со своите одбрани сѐ уште го одржуваше својот тим во игра. Охрид ги награди одбраните на својот голман и со три гола во низа намали на минус еден, 9:10. Во завршниот дел од првите 30. минути, Тиквеш имаше подобро издание и на полувреме замина со предност од 15:12.

Со голот на Стефановиќ, гостите во стартниот дел од првото полувреме зголемија на 16:12. Иако, домаќините беа во налет за враќање во игра, сепак во преголемата желба направија неколку грешки, со кои му овозможија на Тиквеш највисоко водство од 21:15. Охрид со расположениот Ивановски на десет минути пред финишот ја продолжи одличната серија која резултираше за минус еден, 21:22.

Во последната минута се влезе во неизвесна завршница бидејќи Охрид со голот на Ристески намали на 26:27. Тиквеш во својот последен напад ја искористи ситуацијата со играч повеќе и преку Кондев успеа да обезбеди триумф во денешниот натпревар од 28:26.

Најефикасен во победничката екипа беше Дејан Гошевски со шест погодоци, а четири ракометари, Никола Стефановиќ, Дарко Кондев, Страхина Симиќ и Јане Јанчев, постигнаа по пет гола. Во поразениот табор, листата на стрелци беше предводена од Мартин Ивановски со пет погодоци.

11 април 2022
26 - 28
Крај

Детали

Датум Време Лига Сезона Крај
11 април 2022 02:26 ПЛЕЈ ОФ СУПЕРЛИГА 2021/2022 60'

Место

СРЦ „Билјанини извори“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ОХРИД1226Пораз
ТИКВЕШ 20141528Победа

ОХРИД

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Јагош Брауновиќголман01
4Крсте Андоновскилево крило02
6Филип Кривокапиќцентрален бек11
8Наум Костовдесно крило00
10Филип Николовдесен бек14
11Мице Шилеговдесно крило00
12Христијан Коваческиголман01
13Славчо Шулески-00
14Михајло Младеновиќлев бек14
19Иван Тасескипивот04
21Филип Грубор-01
24Мартин Манасковлев бек00
34Мартин Ивановскицентрален бек05
35Николче Ристескилево крило13
55Христијан Димитриескипивот00
 Вкупно 426

ТИКВЕШ 2014

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Благој Пановголман00
10Стефан Дрогришкилев бек10
11Евгениј Темелкоскидесно крило01
12Марјан Велковголман00
13Борче Соколовцентрален бек10
16Александар Стојаноскиголман00
17Давид Иванов-00
18Никола Стефановиќпивот05
19Дејан Гошевскидесен бек06
23Стефан Милков-00
24Дарко Кондевлево крило05
26Ристо Окардовпивот00
33Димитар Коцевлево крило00
34Страхиња Симиќцентрален бек05
77Јане Јанчевцентрален бек15
96Стефан Трпчевскидесен бек01
 Вкупно 328

Officials

Судии:Делегат:
НАЧЕВСКИ ЃОРЃИ
НИКОЛОВ СЛАВЕ
ЈАНЕВСКИ ЉУПЧО
ПозЕкипаНПРЛБ
1ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР12110135
2ВАРДАР 196112100233
3АЛКАЛОИД1280427
4ОХРИД1280426
5ТИКВЕШ 20141260619
6БУТЕЛ1230910
7ПРОЛЕТ1220106
8СТРУГА1200120