Загреб им се заблагодари на Хорват, Моралес, Сухолежник…

Единствениот хрватски шампион, Загреб, кој минатата недела ја прослави 32 титула во 32 првенства, се поздрави со седуммина ракометари.

Покрај Иван Чупиќ, кој оди во играчка пензија и ќе биде дел од стручниот штаб, од Загреб заминува и второто легендарно десно крило, Златко Хорват.

Некогашниот член на Металург се враќа во унгарскиот Дабас да го доработи договорот кој истекува летото 2025 година.

Од Загреб заминуваат и екс членот на Вардар, Јоел Куни Моралес, потоа Словенците Алјаж Пањтар и Матиц Сухолежник, Босанецот Един Клис, како и хрватскиот среден бек Карпо Сиротиќ.

Досега се потврдени три засилувања – левиот бек Игор Белјавски од СКА Минск, средниот бек Ивано Павловиќ од Извиѓач и десниот бек Михајло Радојковиќ од Бешикташ.