таг: австрија

Екипа од Австрија освои титула во првенство на Италија!

Во лига од северниот дел на Италија се случи несекојдневна случка, екипа од соседната Австрија триумфираше во првенството кое беше прекинато заради коронавирусот. Како што...

Нови откази од настап во Европа

Нема крај на отказите од играње во европските купови за претстојната сезона. Клубови од Германија, Шпанија, Белгија, Луксембург, Србија...веќе се откажаа, а на таа...

Проблеми за ЕХФ – Австрија се откажа од организација на младинското...

Она што беше најавено пред два месеци, деновиве беше официјализирано - Австрија се откажа од организацијата на Европското првенство за младинци. Австрија во соработка со...

Влатко Митков не мисли на крај на кариерата, потпиша договор со...

Поранешниот македонски репрезентативец Влатко Митков во новата сезона ќе има нов предизвик. Иако планираше да продолжи во тимот на Брегенц, сепак 38-годишниот десен бек потпиша...

По одличните игри сезонава: Костески го продолжи договорот со австрискиот Линц

Македонскиот интернационалец Никола Костески и следната сезона ќе ја мине во австриското првенство. По одличните изданија оваа сезона, раководството на Линц му понуди нова соработка,...

Поради тренерите, Митков остана без место „ол стар“ тимот во Австрија

Еден одиграчите кои учествуваше во поголем дел од успесите на репрезентацијата на Македонија, Влатко Митков иако веќе има 40 години успешно настапува во првенството...

Голманот што ја запре Македонија на ЕП ќе игра во Бундес...

Машката репрезентација на Македонија беше елиминирана на последното Европско првенство во Австрија, Норвешка и Шведска, уште по првата фаза. Клучен беше натпреварот против Австрија, кој...

Поништени првенствата во Австрија – крај на сезоната за македонските интернационалци

Австриската ракометна федерација одлучи да ги поништи сите натпреварувања кои се под нивна капа. Коронавирусот ја зафати и оваа земја која веќе има над...

Десет од десет: Перфектниот Костески му донесе победа на Линц

Тимот на Линц, каде што настапуваат двајцата македонски интернационалци, десното крило Никола Костески и средниот бек Горан Крстевски, забележа победа во плеј-аут разигрувањето во...

Митков и Костески брилјираа во Купот на Австрија – но залудно

Двајцата македонски интернационалци, Никола Костески и Влатко Митков имаа одлични партии во натпреварите од осминафиналето на Купот на Австрија. Сепак и покрај тоа, нивните тимови...

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ