Српски стратег е наследникот на Ривера во Катар

Српскиот стручњак од Панчево, Горан Ѓокиќ, е нов предводник на селекцијата на Катар, која ја очекува настапот на Азиското првенство.

Некогашниот играч на Пролетер Зрењанин, Динамо Панчево и низа шпански клубови, веќе долго време живее и работи во Катар.

Тој е предводник на Ал Духаил, со кој ги има освоено сите домашни трофеи и е еден од најтрофејните тренери во Катар.

По неуспехот да се пласираат на Олимписките игри, челниците на катарската федерација решија дека е време да ја прекинат десетгодишната соработка со Валеро Ривера.

Прв предизвик за наследникот на Ривера ќе биде настапот на Катар на Азиското првенство во Бахреин во јануари 2024 година.