Драма во Прилеп – двете екипи можеа да победат, но на крај освоија по бод!

Ракометарите на Прилеп и Голден Арт во натпревар од 6. коло од Супер лигата одиграа без победник, 28:28. На десетина секунди пре крајот, двете екипи беа во ситуација за три бода, но ниту една од нив не успеа да се израдува на победа, па така нерешениот резултат можеби е најреален исход

Двете екипи во текот на првите 30 минути играа променливо, со падови во одредени периоди, но ниту еден од двата табора не успеа да направи исчекор и да ја осигура победата уште во првиот дел. Иако домаќинот отвори според посакуваното, дојде до 3:1, гостите предводени од Даев и организаторот на играта Миланов полека фаќаа ритам.

Гол за гол се играше до средината на првиот дел, потоа по 7:7, домашниот табор имаше црна дупка и речиси осум минути беше без реализација. За тоа време, гостите направија серија од 4:0 одлепувајќи се на 11:7. Ниту гостите не играа на посакуваното ниво, па така во финишот од првит дел дозволија домашниот тим да се врати во игра.

По водството на Голден Арт од 12:10, домашниот тим врза два гола во низа и изрмани на 12:12. Во тој момент дојде до консолидација во редовите на домаќините, кои на неколку минути пред финишот го презедоја водството и на полувреме заминаа со активен резултат од 15:14.

Прилеп на почетокот на вториот дел со голот на Велески дојде до плус два 16:14 и во уште два наврати имаше два гола разлика (17:15, 18:16). Составот на Голден Арт во 40 минута ја презеде предноста, поведе со 20:19. Три минути подоцна, односно во 43 минута, домаќините со голот на Кастратовиќ од пенал и голманот Иван Ангелески, кој погоди на празен гол, ја вратија предноста во свои раце, 21:20.

Во последните петнаесетина минути имаше голема борба за секоја топка и само нијанси одлулуваа кој ќе ја добие битката. На десет минути пред крајот беше 24:24 и во финишот двете екипи наизменично се менуваа во водство.  Во последните десет секунди двете екипи можеа да се израдуваат на три бода, но неизвесниот дуел заврши без победник, 28:28.

Најдобри стрелци кај Прилеп беа Владан Кастратовиќ со осум и Денис Шабановиќ со пет погодоци, додека кај Голден Арт се истакнаа Тоше Ончев со осум и Давид Даев со пет гола. Во следното коло Голден Арт игра дома против Вардар, додека Прилеп му гостува на Еурофарм Пелистер.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ВАРДАР 196114130139
2ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР14130139
3БУТЕЛ1480624
4ПРОЛЕТ1471622
5ГОЛДЕН АРТ1452717
6ПРИЛЕП14311010
7МУЛТИЕСЕНС1430119
8ВАРДАР НЕГОТИНО1420126