Победнички крај на битолчанки во Женската лига

Ракометарките на Пелистер победнички ја завршија натпреварувачката сезона 2023/24 во Женската лига, откако на гостувањето во Скопје кај Спартак во заостанатиот натпревар од 25. коло обезбедија лесен триумф.

Избраничките на Адријано Котевски немаа поголеми проблеми да дојдат до победа, која што беше изразена со 8 гола разлика, 40:32. Победникот беше познат уште по првото полувреме, кое го добија битолчанки со 22:15 и според планираното ги одиграа вторите 30 минути.

Во битолскиот тим повторно шутерски расположена беше Моника Босилковска, левото крило доминираше на теренот со 11 погодоци. Босилковска своја поддршка имаше од Анастасија Дамјановска, Ана Марија Талева и Анастасија Тодоровска, кои запишаа по пет реализации.

Во поразениот табор убедливо најдобра беше Мила Мемов, која зад своето име запиша девет погодоци и подели неколку асистенции кон своите колешки.

Пелистер сезоната ја заврши на 7. позиција, додека Спартак на десето место во конкуренција на 14 екипи.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ26251076
2ЧАИР26221367
3МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА26221367
4ВАРДАР26201561
5КУМАНОВО26190757
6СТРУЖАНКА261311240
7ПЕЛИСТЕР 2012261211337
8СКОПЈЕ261031333
9ДЕСПИНА261011531
10СПАРТАК26911628
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.26541719
12АСТИБО26402212
13ШАМПИОН2621237
14ГЕВГЕЛИЈА2610253