Пасквал смета на него – најголемиот унгарски талент ќе игра за Веспрем!

Унгарскиот гигант Веспрем полека почнува да ја реализира најавата дека сака што повеќе домашни ракометари во тимот.

Со првиот тим на Веспрем ќе тренира 17-годишниот Даниел Јанош Барна, кој потпиша договор на четири сезони и најавено дека Чави Пасквал ќе смета на него во новата сезона.

Тој веќе дебитираше минатата сезона за првиот тим, одигра шест меча од унгарскиот шампионат, а беше најдобар стрелец со 207 гола во младинската екипа на Веспрем.

Барна ќе се бори за минутажа со шведскиот интернационалец Лукас Сандел и со Французинот Недим Ремили.

Веспрем е ривал на македонскиот првак Еурофарм Пелистер во групната фаза од Лигата на шампионите.