Од билтените на РФМ: Суспензија за Ангелов и Миноска, парична казна за Чаир…

Дисциплинската комисија на Ракометната федерација на Македонија имаше многу работа изминатите денови.

Играчот на Астраион, Душан Ангелов, ќе мора да паузира на два натпревари, откако доби директен црвен картон, а потоа и син картон на дуелот со Младост Богданци од прволигашката конкуренција.

По прекинатиот натпревар од женската кадетска лига меѓу Илинден Вардар и Чаир во 57 минута, изречени се три казни. Гостинската екипа реши да го напушти теренот во финишот незадоволна од судиските одлуки на Андреј Јорданов и Виктор Терзиевски, како и од однесувањето на публиката во салата.

Тренерот на Чаир, Даниела Миноска, доби суспензија и нема да го води тимот на следните пет натпревари. Плус тимот на Чаир е казнет со парична казна од 15.000 денари.

Натпреварот меѓу Илинден Вардар и Чаир е регистриран со 10-0 за Илинден Вардар, а тимот на Чаир, покрај паричната казна, ќе биде казнет и со -1 бод од бодовното салдо.

РФМ не му прости – бивш селектор на Македонија на „ладење“ пет натпревари! (ВИДЕО)

РФМ „удри по џебот“ на Кичево и Јехона