Николовска: Чаир е добар ривал, но верувам дека ќе останеме непоразени

Актуелниот бранител на титулата, тимот на Ѓорче Петров, утре ќе гостува кај Чаир во рамки од 20. коло во Женската лига.

Ѓорче Петров доколку слави во Чаир ќе биде на милиметри од нова титула, па затоа составот на Симе Симовски мора максимално да одработи.

Една од поискусните вo Ѓорче Петров, левото крило Анастасија Николовска го најави утрешниот дуел против нејзиниот поранешен клуб.

,,Овој натпревар е од важен карактер за нас, прво за да ја оправдаме фаворитската улога на теренот, а и воедно со тоа да ја задржиме титулата во наши раце. Чаир е добар ривал, има свои квалитети, не е за потценување, но верувам дека со нашата игра и подготвеност ќе успееме да останеме непоразени сезонава”, изјави Николовска.

Левото крило се надева дека нејзиниот тим сезоната ќе ја заврши со 25 победи на свое конто.

,,Во една убава атмосфера во тимот ги разгледуваме силните страни на Чаир и мислам сме добро аналитични подготвени. Тренираме како што ја започнавме сезоната, во едно високо темпо, што се покажува како успешно. Се надевам на победи до крајот од сезоната за истата да ја завршиме според посакуваното, на шампионски начин, трета година по ред”, заврши Николовска.

Натпреварот меѓу Чаир и Ѓорче Петров ќе се одигра на 20 април со почеток од 18:00 часот во спортската сала “7 Мај“. Влезот за сите љубители е слободен.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ24231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА24201361
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР24191458
5КУМАНОВО24180654
6СТРУЖАНКА241211137
7ДЕСПИНА241011331
8ПЕЛИСТЕР 2012241011331
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.24441616
12АСТИБО24402012
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243

Ѓорче Петров на испит – ако слави во Чаир ќе биде на милиметри од нова титула